لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۱

مراسم دعا در کليسای رجينا ماندی برای بهبود ماندلا


کليسای شهر باستانی سوئِتو در آفريقای جنوبی، روز يکشنبه برای بهبود وضعيت جسمانی نلسون ماندلا، رييس جمهوری سابق اين کشور و نماد مبارزه با نژادپرستی در جهان مراسم دعا و نيايش داشت. آقای ماندلا از روز شنبه برای درمان کيسه صفرا در بيمارستان بستری است.

کليسای رجينا ماندی، جايی که روز يکشنبه مراسم نيايش نلسون ماندلا در آن برگزار شد، بزرگترين کليسای کاتوليک در آفريقای جنوبی و محل رفت و آمد بسياری از فعالان سياسی در بحبوحۀ سالهای مبارزات ضد آپارتايد بود. در آن سالها، با ممنوع شدن برگزاری جلسات سياسی، کليسای رجينا ماندی، جای امنی برای رد و بدل شدن انديشه های مختلف سياسی عليه حکومت اقليت سفيدپوستان بود.

مسئوليت برگزاری مراسم نيايش روز يکشنبه برای نلسون ماندلا بر عهده پدر مالانگو، کشيش کليسا بود.

نلسون ماندلا، رهبر مبارزات ضد تبعيض نژادی در جهان، اولين رئيس جمهوری ساهپوست آفريقای جنوبی از ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹ بود. او برنده جايزه صلح نوبل است و اکنون ۹۴ سال دارد. ماندلا روز شنبه برای خارج کردن سنگ کيسه صفرا تحت عمل جراحی قرار گرفت و به گفته پزشکان معالجش، عمل با موفقيت همراه بوده و حال او رو به بهبود است.

وی که به عنوان نماد مقاومت و مبارزه با نژادپرستی و بی عدالتی در جهان شناخته می شود، ۲۷ سال از عمر خود را در زندان های رژيم نژادپرست وقت آفريقای جنوبی گذراند و از ده سال پيش تا کنون، به دليل مشکلات جسمانی به دور از جار و جنجال های سياسی، در دهکده زادگاهش، کونو به سر می برد.
XS
SM
MD
LG