لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

روز سوم بررسی صلاحیت نیل گورساچ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا؛ انتقادهای فراوان درباره برنامه شکنجه در دولت بوش


سومین جلسه بررسی نامزدی نیل گورساچ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا روز چهارشنبه نیز ادامه یافت.

پیشتر، در روزهای دوشنبه و سه شنبه این هفته، بررسی صلاحیت آقای گورساچ در دستور کار کمیته قضایی سنای آمریکا بود و انتظار می رود تا آخر این هفته به رای گذاشته شود.

نیل گورساچ در جلسه روز چهارشنبه در مقابل کمیته قضایی سنا درباره نقش خود به عنوان وکیل در تایید روش های سخت بازجویی در دولت جرج بوش مورد سوالات دشوار قرار گرفت.

دایان فاینستاین سناتور دموکرات از او پرسید که چرا به پرسشی مبنی بر این که آیا برنامه شکنجه سیا منجر به تولید مواد اطلاعاتی مفید شده، جواب مثبت داده است؟

آقای فاینستاین در پاسخ گفت: «یادآوری ام از ۱۲ سال پیش این است که آن موقعیتی بود که مشتریان ما ارائه می دادند. من وکیل بود و شغلم دفاع بود و با بازداشت شدگان سروکار داشتیم. این شغل من بود.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که قاضی نیل گورساچ را برای عضویت در دیوان عالی آمریکا نامزد کرده، تا کنون دو بار از دو قاضی آمریکایی انتقاد کرده است، که با اعتراض هائی روبرو شد.

روز سه شنبه نیل گورساچ فرصت یافت تا نظر خود در این خصوص را در کمیته قضایی سنا آمریکا بیان کند. او گفت: «حمله به تمامیت، صداقت یا استقلال یک قاضی منصفانه نیست. من از مردان و زنانی که در قوه قضائیه کار می کنند، به ویژه قضات شناخت خوبی دارم و می دانم که در شرایط سختی انجام وظیفه می کنند. یک قاضی هنگام قضاوت کاملا تنهاست! تنهایی یکی از مشخصات بارز این شغل است. حال اگر در این شرایط انگیزه و محرک او نیز زیر سئوال برود، کمترین ضررش این است که باعث تضعیف روحیه می شود.»

سناتور دیک دوربن یکی از دو سناتور ایالت ایلینویز نیز از آقای گورساچ در مورد سوابق و گرایش او در مورد مسائل مربوط به اقلیت ها مانند زنان و سیاهپوستان سئوال کرد.

آقای گورساچ گفت: «من هر مورد و هر شخص را جداگانه بررسی کرده ام، و به این مورد و آن مورد یا این شخص و آن شخص کاری نداشته ام. تنها قولی که می توانم بدهم این است که همه در برابر قانون به یک اندازه ارزش دارند و من هم قضاوت عادلانه را برای همه به یک میزان اعمال خواهم کرد.»

کمیته قضایی سنای آمریکا از بیست سناتور تشکیل شده، و به احتمال زیاد روز چهارشنبه در مورد نامزدی قاضی نیل گورساچ رای خواهد داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG