لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۱

یکی از نزدیکان نازنین نوری و اردلان منصوریان: هیچ نهادی مسئولیت بازداشت آنها را نمی‌پذیرد


نازنین نوری و اردلان منصوریان، زوج معترض بازداشت‌شده در اکباتان
نازنین نوری و اردلان منصوریان، زوج معترض بازداشت‌شده در اکباتان

یکی از نزدیکان نازنین نوری و اردلان منصوریان، زوج معترض بازداشت‌شده در اکباتان می‌گوید هیچ نهادی مسئولیت بازداشت آنها را نپذیرفته است.

هرمینه هورداد، از نزدیکان این زوج جوان که شامگاه شنبه ۱۴ آبان در خانه‌شان در شهرک اکباتان در غرب تهران بازداشت شده‌اند، می‌گوید: «حدود ۱۰ ماشین امنیتی با ۱۵ سرنشین» به بلوک محل زندگی آنها در اکباتان رفته‌اند و «از نگهبان خواسته‌اند در بزند»، «همسایه‌ها را در داخل آپارتمان‌هایشان نگه داشته‌اند»، به خانه آنها رفته‌اند و «حدود نیم ساعت» آن جا بوده‌اند و آنها را بازداشت کرده‌اند. همچنین «رم و هارد دوربین‌های» مداربسته بلوک را نیز ضبط کرده‌اند.

نازنین نوری متولد ۶۹ مهندس برق و اردلان منصوریان متولد ۶۷ کارشناس ارشد نانوتکنولوژی است. آنها سه سال پیش ازدواج کردند و از معترضان شهرک اکباتان در غرب تهران بوده‌اند.

به گفته خانم هورداد، مادر نازنین روز بعد از بازداشت پس از تماس ناموفق با او، به خانه‌اش مراجعه می کند و از طریق همسایه‌ها و نگهبانی در جریان بازداشت قرار می‌گیرد.

به گفته او، «منزل کاملا به هم ریخته» بوده و «نازنین که آسم دارد، اسپری خود را همراه نبرده است.»

بنا بر این گزارش، خانواده این دو فرد بازداشت‌شده «همه جاهای مورد نظر از جمله دادسرا و اوین و هر جایی که فکر می‌کنند بتوانند رد و نشانی بگیرند، می روند و نتیجه نمی‌گیرند» تا این که فردی ناشناس تماس می‌گیرد و از مادر نازنین نوری می‌خواهد خود را معرفی کند و سپس گوشی را به نازنین می‌دهد. خانم نوری در این تماس «۱۹ ثانیه‌ای» به مادرش گفته در جایی به عنوان «دادسرا» است، اما «نمی‌داند کجا است.»

به گفته نزدیکان این زوج بازداشت‌شده، آنها در پی‌گیری‌هایشان «خانواده‌های دیگری را هم ملاقات کرده‌اند. خیلی شلوغ است و پدر و مادرها همه جا حضور دارند و جوابی نمی‌گیرند.»

بنا بر این گزارش، ساعت یک بامداد پنج‌شنبه ۱۹ آبان دوباره فرد ناشناسی زنگ می‌زند و پس از آن که از مادر نازنین نوری می‌خواهد خود را معرفی کند، گوشی را به نازنین می‌دهد و او «با صدای بغض‌آلود و گریان می‌گوید نمی‌داند کجاست اما در دادسرا است.»

به گفته خانم هورداد، پدر و مادر اردلان منصوریان و نازنین نوری «به همه جا سر زده‌اند» اما همچنان در بی‌خبری «بسیار نگران هر دو هستند» به‌ویژه «نازنین که آسم دارد و از بچگی اسپری استفاده می‌کند و اگر استرس و اضطراب بگیرد حمله آسمی بیشتر می‌شود و احتیاج به دارو به مراتب بیشتر از حالت عادی است.»

بر پایه این گزارش، افراد بازداشت‌کننده، «کاغذی» در دست داشته‌اند و «از دور نشان داده‌اند و کسی نتوانسته بخواند محتویات آن چیست» و «هیچ نهادی مسئولیت دستگیری آنها را قبول نکرده» است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG