لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۳

نواز شریف خواهان ارتباط با آمریکا، «نگران پهپادها»


نشست خبری روز دوشنبه نواز شریف در خانه اش
نشست خبری روز دوشنبه نواز شریف در خانه اش
نواز شریف، سیاستمدار محافظه کار پاکستانی و نخست وزیر پیشین پاکستان(طی دهه نود میلادی) که قرار است نخست وزیر بعدی آن کشور نیز باشد، می گوید خواهان ادامه روابط حسنه با ایالات متحده است، اما خاطرنشان کرده که واشنگتن باید نگرانی های اسلام آباد را در خصوص فعالیت پهپادهای آمریکایی در پاکستان جدی تلقی کند.

نواز شریف روز دوشنبه در لاهور به پرسش های خبرنگاران پاسخ گفت. دو روز پیش حزب وی(مسلم لیگ پاکستان) به طور غیررسمی برنده انتخابات آن کشور شناخته شد، چون تعداد کرسی هایی که این حزب در انتخابات پارلمانی پاکستان کسب کرده، به اندازه ای بود که بتواند کابینه تشکیل دهد.

آقای شریف پهپادهای آمریکایی را تهدیدی برای تمامیت ارضی پاکستان خواند.
شریف در همین نشست خبری از حمایت کابینه [آینده] خود از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا پایان سال آینده میلادی خبر داد.

نواز شریف افزود که با مان موهان سینگ، نخست وزیر هند، مکالمه تلفنی طولانی کرده که طی آن دو سیاستمدار متقابلا یکدیگر را به دیدار از کشورهایشان دعوت کرده اند.

گفتنی است که آقای سینگ از پیروزی نواز شریف ابراز خرسندی کرده و اظهار امیدواری کرده است که این پیروزی، آغاز فصل تازه ای در روابط هند و پاکستان باشد.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، نیز طی گفت و گویی تلفنی، به نواز شریف تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که روابط افغانستان و پاکستان از این پس تقویت شود و بهبود یابد.

نواز شریف طی رقابت های انتخاباتی از تمامی احزاب سیاسی کشورش دعوت کرد تا برای مبارزه با مشکلات پاکستان، که نرخ بالای تورم، بیکاری، و ستیزه جویی طالبان در میان آنهاست، به وی بپیوندند.

نواز شریف طی سه سال نخست دهه نود میلادی نخست وزیر پاکستان بود و به دنبال اتهام ارتشا ناگزیر به استعفا شد. وی چهار سال پس از آن بار دیگر بر کرسی نخست وزیری نشست اما آن دوره نخست وزیری وی نیز دوام نیافت و پس از دو سال با کودتای نظامی سرنگون شد.

انتخابات پارلمانی روز شنبه در پاکستان نخستین انتخابات تاریخ آن کشور بود که برای انتقال قدرت از یک دولت غیرنظامی- پس از اتمام دوران قانونی خدمت آن- به دولت غیرنظامی دیگری برگزار شد.

.
XS
SM
MD
LG