لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۶

نواز شریف بار دیگر رهبری پاکستان را به دست میگیرد


نتایج غیررسمی و اولیه انتخابات تاریخی پاکستان برای یک مجلس و دولت جدید، نشان میدهد که نواز شریف دولتمرد کهنه کار و نخست وزیر پیشین آماده است تا رهبری کشور را بار دیگر بدست گیرد.

شهروندان پاکستان امیدوارند که دولت جدید بتواند مشکلات عمیق اقتصادی و امنیتی کشور را حل کند.

پس از یک شب شمارش آرا که نشان میداد نخست وزیر پیشین برنده بزرگ انتخابات است، جشن و سرور در اسلام آباد تا نیمه شب ادامه یافت و شهروندان پاکستانی صبح روز یکشنبه پس از آگاهی از پیروزی قطعی نواز شریف، با صلح و متانت، خشنودی خود را از نتایج انتخابات اعلام کردند.

درهمین حال یکی از تحلیلگران پاکستانی میگوید موثر و کارا بودن دولت آینده پاکستان، بستگی به ائتلافی دارد که حزب نواز شریف ایجاد خواهد کرد.

این تحلیل گر افزود پیروزی نواز شریف که تقریبا در استان خودش فراگیر بود، درعین حال نیاز به همکاری استانهای دیگر برای توافق به اجماع بر سر سه موضوع دارد: حل بحران اقتصادی و انرژی، مساله افراطگرایایی و نیروهای شبه نظامی که صلح و امنیت کشور را بخطر انداخته، و از همه مهمتر ایجاد سیاستی که فعالیتهای تجاری و بازرگانی پاکستان با همسایه بزرگ خود یعنی هند را ترمیم و بهبود بخشد.

عمران خان ستاره پیشین بازیهای کریکت که برای نخستین بار وارد دنیای سیاست شده است نیز بعنوان بازیگر منطقه ای قوی ظهور کرد. طرفدارانش میگویند «نسیم تغییر» در کشور آغاز به وزیدن کرده است.

نواز شریف که زمانی با پشتیبانی نظامیان پاکستان به سر کار آمد، با به چالش کشیدن ارتش، ناگهان خود را در زندان یافت، تجربه ای که او را فردی محبوب در کشورش کرده است.
XS
SM
MD
LG