لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۷

دبیرکل ناتو: زمان انتقال مسئولیتهای امنیتی در افغانستان تغییر نکرده است


دبیرکل ناتو: زمان انتقال مسئولیتهای امنیتی در افغانستان تغییر نکرده است
دبیرکل ناتو: زمان انتقال مسئولیتهای امنیتی در افغانستان تغییر نکرده است

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید تاریخی که ائتلاف برای انتقال مسئولیتهای امنیتی در افغانستان تعیین کرده، علیرغم بیانیه های اخیر امریکا و فرانسه، به قوت خود باقی است.

لئون پانه تا، وزیر دفاع امریکا و نیکولا سرکوزی رییس جمهوری فرانسه هر کدام گفته اند که ائتلاف باید به نقش رزمی خود در سال ۲۰۱۳، بیش از یک سال زودتر از برنامه های قبلی، پایان دهد و به آموزش و راهنمایی سربازان افغان تا سال ۲۰۱۴ بپردازد.

راسموسن در پیشاپیش اجلاس وزیران دفاع ناتو در بروکسل گفت اتحادیه به برنامه پایان دادن به عملیات در افغانستان تا آخر ۲۰۱۴ که قبلا با آن موافقت شده، پای بند خواهد بود.

اما دبیرکل ناتو یادآور شد که سربازان بین المللی تا نیمه سال آینده کنترل امنیتی آخرین ایالتهای افغانستان را به نیروهای افغان تحویل خواهند داد. او گفت از نیمه ۲۰۱۳ نیروهای امنیتی افغان هدایت عملیات را بر عهده خواهند گرفت و نقش سربازان ناتو بتدریج از «رزمی به پشتیبانی» تغییر خواهد کرد، و این موضوع تازه ای نیست.

روز چهارشنبه، لئون پانه تا وزیر دفاع امریکا به خبرنگارانی که او را در سفر به بروکسل همراهی می کردند گفت «امیدوار هستیم تا نیمه یا اواخر ۲۰۱۳ قادر شویم نقش فعلی نیروها را از رزمی به آموزش، راهنمایی و کمک تغییر دهیم.»

سرکوزی رییس جمهوری فرانسه پیشتر در اوائل ژانویه اعلام کرد که کشور او نیروهای رزمی خود را در سال ۲۰۱۳، یک سال زودتر، از افغانستان خارج خواهد ساخت.

آقای پانه تا ۲۰۱۳ را سالی مهم برای انتقال نهایی مناطق باقیمانده به نیروهای امنیتی افغانستان نامید. او گفت در مورد سطح حضور سربازان امریکایی که قرار است در افغانستان، پس از پایان نقش رزمی، باقی بمانند، هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

جلسه روز پنجشنبه ناتو چند روز پس از درز یک گزارش اتحادیه تشکیل می شود که فاش ساخت اعضای طالبان یقین دارند آنها می توانند قدرت را در افغانستان پس از خروج سربازان ائتلاف دوباره بدست بگیرند.

قرار است در جلسه بروکسل زمینه گردهمایی گسترده تر ناتو در شیکاگو در ماه مه فراهم شود.

XS
SM
MD
LG