لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۲

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۱۹ ژوئن)


روز ۱۷ ژوئیه زنان یمنی در شهر جنوبی تعز خواهان خلع علی عبداله صالح از ریاست جمهوری یمن شدند.
روز ۱۷ ژوئیه زنان یمنی در شهر جنوبی تعز خواهان خلع علی عبداله صالح از ریاست جمهوری یمن شدند.

روز سه شنبه سو کمیسیون خاور میانه و آسیای جنوبی و مرکزی کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در جلسه ویژه ای به امر سیاست آمریکا در یمن می پردازد. در این جلسه ویژه ۲ پانل متشکل از کارشناسان سیاست خارجی آمریکا و برخی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه شرکت دارند.

بنا بر گفته سایت خبری «دموکراسی اکنون»* در حال حاضر مخالفان دولت یمن ششمین روز تظاهرات خود را پشت سر می گذارند، این در حالی است که دانشجویان از سوی نیروهای امنیتی یمن با باتوم و سنگ مورد حمله قرار گرفته اند.

روز یکشنبه تظاهر کنندگان با حضور گسترده خود در خیابان ها با علی عبداله صالح در مقام رئیس جمهوری مخالفت کردند و از وی خواستند که فوراً از سمت خود استعفا دهد.

تظاهر کنندگان همچنین علی عبداله صالح رئیس جمهوری یمن را واداشتند تا سفر خود را به واشنگتن که قرار بود در ماه آینده انجام شود، لغو کند. یمن سال هاست که یکی از متحدان اصلی آمریکا در منطقه به شمار می رود.

روزنامه نیویورک تایمز نیز می نویسد زد و خورد بین نیروهای امنیتی و مردان مسلح قبیله ای روز جمعه در شهر « تعز» شدید تر شد و در آن برخوردها حد اقل ۷ نفر از جمله یکی از مقامات ارشد امنیتی کشته شدند. برخوردهائی که نشانی دیگر از بی ثباتی و کشانده شدن یمن به پرتگاه هرج و مرج و آشفتگی بود.

سیاست آمریکا در مورد یمن، آینده هسته ای ناتو و آیا در قرن بیست و یکم شرق غرب را تسخیر خواهد کرد؛ مسائلی است که امروز در کنفرانس های جداگانه ای در « گروه های اندیشمند» واشنگتن مورد بحث قرار می گیرد.

... در کنفرانسی دیگر در مرکز «بنیاد آمریکای جدید» مسئله تسلط شرق بر غرب در قرن بیست و یکم توسط کارشناسان شرکت کننده در این کنفرانس مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این کنفرانس که با همکاری شورای آتلانتیک و بنیاد آمریکای جدید پایه ریزی شده است ابتدا به تجزیه و تحلیل کتابی می پردازد که پروفسور « ایان موریس» نویسنده کتاب آن را با نام « چرا غرب حکومت می کند» به بازار عرضه کرده است.پروفسور موریس در پژوهش خود می گوید که نقش جغرافیائی و منابع طبیعی در شکل گیری تقسیم ثروت و قدرت در سراسر جهان طی ۲۰ هزار سال گذشته نقشی اساسی داشته است. وی همچنین در این کنفرانس به نقش غرب در آینده – تا سال ۲۱۰۰ میلادی و پس از آن - نیز خواهد پرداخت.

... و می بینیم که بروکینگز انستیتو که یکی از دیگر گروه های اندیشمند** واشنگتن است روز سه شنبه در یک کنفرانس ویژه به مسئله آینده هسته ای ناتو می پردازد.

در اوایل سال ۲۰۱۱، ناتو به بررسی مجموعه هسته ای و سیستم دفاع موشکی برای ۲۸ کشور عضو خود پرداخت. در آن هنگام برخی پیشنهاد کردند که پیمان نظامی – سیاسی آتلانتیک شمالی( ناتو) باید سلاح های هسته ای آمریکا را در اروپا کم کند یا بکلی آن را از بین ببرد. این بررسی چگونگی مسائل کلیدی را که حول و حوش وضع هسته ای ناتو و همچنین امنیت فعلی محیط-زیستی است؛ مورد مطالعه قرار داد.

این در حالی است که همراه با بازبینی وضع ناتو، واشنگتن و ناتو با همکاری با یکدیگر چگونگی سلاح های غیر استراتژیکی روسیه و آمریکا را که می تواند در چارچوب کنترل تسلیحاتی بگنجد؛ مورد مطالعه قرار خواهند داد.

*Democracy Now

**Think Thank

XS
SM
MD
LG