لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

هشدار ناتو نسبت به احتمال اعزام سربازان روسیه به اوکراین


Logo of the North-Atlantic Treaty Organization, or NATO.
Logo of the North-Atlantic Treaty Organization, or NATO.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، هشدار داده است که روسیه ممکن است به بهانه «عملیات صلح‌بانی»، نیروی نظامی به مناطق شرقی اوکراین اعزام کند.

سخنگوی ناتو روز چهارشنبه گفت نگران آن است که روسیه از بهانه یک «ماموریت انسان‌دوستانه یا صلح‌بانی» به عنوان توجیهی برای اعزام سرباز به شرق اوکراین استفاده کند.

روز سه شنبه، ناتو گفت روسیه در روزهای اخیر شمار سربازان خود در امتداد مرزهای مشترک با اوکراین را افزایش داده و به حدود ۲۰ هزار نفر رسانده است. بر تعداد تانک‌ها، نیروهای ویژه و هواپیماها نیز افزوده شده است.

تونی بلینکن معاون مشاور امنیت ملی آمریکا، اواخر ماه گذشته گفت نیروهای ارتش روسیه در امتداد مرزها افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته‌اند و روسیه را در موضع مداخله انسانی یا صلح‌بانی قرار داده‌اند.

نخست وزیر لهستان نیز روز چهارشنبه در ورشو به خبرنگاران گفت تهدید مداخله روسیه در اوکراین در روزهای گذشته بیشتر شده است.

همچنین وزیر دفاع روسیه امروز گفت لازم است واحدهای صلح‌بان نیروهای مسلح روسیه در حال آماده باش دائمی قرار بگیرند. او این نظر را هنگام نظارت بر رزمایش یک واحد صلح‌بان در پایگاهی در منطقه سامارا در جنوب روسیه، و در حالی عنوان کرد که نبرد سنگین بین نیروهای دولتی اوکراین و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین ادامه داشت.

سخنگوی ارتش اوکراین روز چهارشنبه گفت در جریان درگیری‌های ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸ سرباز جان خود را از دست داده‌اند اند و ۵۴ نفر نیز مجروح شده‌اند.

روسیه‌روز سه‌شنبه از سازمان ملل متحد خواست برای مقابله با بحران انسانی در اوکراین فوراً اقدام کند، اما آمریکا می‌گوید روسیه خود قادر است آن را متوقف سازد.

XS
SM
MD
LG