لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۲۶

ناتو: سه ناظر به رزمایش روسیه و بلاروس اعزام می‌کنیم؛ اما کافی نیست


سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز چهارشنبه اعلام کرد سه ناظر را جهت حضور در رزمایش آتی ارتش‌های روسیه و بلاروس اعزام خواهد کرد، اما دبیرکل این اتحادیه نظامی خواهان اجازه آن دو کشور برای انجام نظارت‌های بیشتر است.

روسیه و بلاورس می‌گویند در رزمایش «زاپاد ۲۰۱۷» کمتر از ۱۳ هزار نیروی نظامی شرکت خواهند داشت. این رزمایش قرار است از ۱۴ تا ۲۰ سپتامبر (۲۳ تا ۲۹ شهریور) نزدیک مرزهای متحدان ناتو - استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان - برگزار شود.

بر اساس قوانین بین المللی، اگر شمار نیروهای نظامی شرکت کننده در رزمایش از مرز ۱۳ هزار نفر بگذرد، کشور یا کشورهای برگزارکننده آن تمرین نظامی باید اجازه دهند ناظران خارجی یا بین المللی در آن حضور داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اوئانا لانگسکو سخنگوی ناتو در بروکسل گفت به دنبال دعوت روسیه و بلاروس، سه کارشناس در رزمایش ماه آینده میلادی آن دو کشور، و در روزهایی که برای مهمانان در نظر گرفته شده، حضور خواهند داشت.

به گفته او قوانین کنونی به ناظران اجازه دسترسی‌های بیشتر را می‌دهد؛ از جمله شرکت در نشست‌های خبری، امکان صحبت با سربازان، و پرواز و نظارت از آسمان. قوانین رزمایش‌های نظامی در «سند وین» سازمان امنیت و همکاری اروپا درج شده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو خواهان اصلاح و ارتقای این سند بوده و معتقد است جهت اطمینان یافتن از انجام نظارت‌های فوری و سرزده از رزمایش‌های فوری و بدون آگاهی رسانی قبلی از حمایت کافی برخوردار است.

وی همچنین اعتقاد دارد رزمایش یا مانورهای کوچکی که تحت فرماندهی چندگانه برگزار می‌شوند، باید به عنوان مانور بزرگ در نظر گرفته شوند و ناظران خارجی امکان حضور در آنها را داشته باشند؛ و این همان حفره قانونی است که روسیه از آن استفاده می‌کند.

آقای ینس استولتنبرگ هفته گذشته در گفتگو با خبرنگاران در لهستان گفته بود، همه کشورها حق تمرین‌ نظامی دارند، اما در عین حال باید شفافیت در برگزاری آن تمرین‌ها را نیز به عنوان یک «تکلیف» محترم بشمارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG