لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۷

هشدار حامد کرزی به ناتو پس از تلفات غیرنظامیان


هشدار حامد کرزی به ناتو پس از تلفات غیرنظامیان
هشدار حامد کرزی به ناتو پس از تلفات غیرنظامیان

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان آنچه را «آخرین هشدار» خطاب به نیروهای آمریکایی و ناتو در مورد تلفات غیرنظامیان خواند، صادر کرد.

اقدام آقای کرزی پس از آن صورت می گیرد که مسوولان از کشته شدن ۱۴ نفر بر اثر حمله هوایی ناتو در جنوب افغانستان خبر دادند.

آقای کرزی روز یکشنبه کشته شدن غیرنظامیان را محکوم کرد و گفت عملیات هماهنگ نشده باعث مرگ غیرنظامیان افغان می شود. رییس جمهوری افغانستان از نیروهای ائتلاف خواسته بود حملات شبانه خود را کاهش دهند و از نیروهای افغان در این مورد مجوز بگیرند تا تعداد تلفات غیرنظامیان کاهش یابد.

یک سخنگوی کاخ سفید روز یکشنبه گفت ایالات متحده، در مورد نگرانی پیرامون تلفات غیرنظامیان با آقای کرزی شریک است و آن را بسیار جدی می گیرد.

مقامات افغان می گویند حمله هوایی ساعات پایانی روز شنبه، دو خانه در ولایت هلمند را هدف قرار داد که طی این حمله ۱۴ نفر که همگی زن و کودک بودند، کشته شدند. آنان می گویند شش نفر دیگر در این حمله مجروح شدند.

یک سخنگوی ناتو گفت او از گزارش های مربوط به تلفات غیرنظامیان با خبر است و تیمی مشترک برای ارزیابی موضوع به منطقه اعزام می شود.

مسوولان محلی می گویند حمله هوایی شنبه شب در پی حمله ای به یک پایگاه نظامیان آمریکایی در منطقه صورت گرفت.

در واشنگتن، سناتور جمهوری خواه جان مک کین به شبکه تلویزیون فاکس نیوز گفت او با تصمیم دولت آمریکا برای آغاز روند خروج نظامیان از افغانستان از ماه ژوییه مخالف است. او گفت در عوض کاهش نیروها باید با توجه به وضعیت منطقه صورت بگیرد.

ائتلاف ناتو، به رهبری آمریکا حدود ۱۵۰ هزار نیرو در افغانستان دارد. حدود ۱۰۰ هزار نفر از آنان نظامیان آمریکایی هستند.

XS
SM
MD
LG