لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

صدر اعظم آلمان: بدنبال افزایش حضور نظامی در افغانستان نیستیم


آلمان اعلام کرد در حالیکه رهبری تعلیمات نظامی ناتو در شمال افغانستان را همچنان به عهده خواهد داشت ولی به دنبال افزایش حضور نیروهای خود در این منطقه نیست.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، انگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه در کنفرانس خبری مشترک با ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، گفت آلمان همچنان به تعلیم نیروهای ناتو در شمال افغانستان ادامه خواهد داد ولی به دنبال گسترش ظرفیت و نقش خود در مبارزه با داعش نیست.

مقامات ارشد نظامی ناتو خواستار افزایش نیروهای زمینی در افغانستان شده اند اما خانم مرکل می گوید تصمیم خود درباره اعزام نیرو را پس از مرور نتیجه تحقیقات ناتو درباره تقاضای مقامات نظامی آن اعلام خواهد کرد.

آنگلا مرکل که در ماه سپتامبر برای دور چهارم در انتخابات ملی آلمان شرکت می کند در کنفرانس خبری اشاره کرد به اینکه آلمان آماده پذیرفتن مسوؤلیت بیشتر در افغانستان نیست. خانم مرکل گفت «فکر نمی کنم ما آماده گسترش ظرفیت نظامیان در آنجا هستیم. برقراری ثبات و تضمین آن در شمال افغانستان مهمتر است.»

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، روز پنجشنبه گفت تصمیم نهایی خود در رابطه با تقاضای سران نظامی این اتحاد برای افزایش نیروها در افغانستان را تا چند هفته دیگر اعلام خواهد کرد.

دبیر کل ناتو همچنین تأکید کرد که ناتو به دنبال بازگشت به عملیات های نظامی در افغانستان نیست بلکه تنها هدف آن تمرکز بر پروژه های «تعلیم، همیاری، و مشاوره» برای نیروهای افغان است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG