لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۵

مرکز فرماندهی سایبری ناتو تا سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی می‌شود


مرکز فرماندهی سایبری سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، قرار است تا سال ۲۰۲۳ میلادی راه‌اندازی شود. این مرکز جدید به منظور مقابله با حملات سایبری کشورهای دیگر و همچنین اجرای حملات سایبری احتمالی ناتو علیه دشمنان طراحی شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «ولفگانگ رنر» از مقام‌های ارشد ناتو روز سه‌شنبه با تاکید بر این که «این یک عرصه رو به رشد است و تهدیدها در حال افزایش،» می‌گوید اعضای ناتو همچنان سرگرم تدوین اصول ابتدایی برای آغاز فعالیت‌ها در این زمینه هستند.

در حالی که ناتو تا پیش از این ابزارهای جنگ سایبری خود را در اختیار نداشت، این اتحادیه نظامی غربی که ایالات متحده رهبری آن را بر عهده دارد، روز ۳۱ اوت سال جاری میلادی یک مرکز عملیاتی را به عنوان «هاب نظامی» در بلژیک راه اندازی کرد.

آقای رنر، از افسران ارشد نیروی هوایی آلمان، مسئولیت نظارت بر این طرح را – که قرار است در مونس (به انگلیسی: Mons) تاسیس شود – بر عهده دارد. ایالات متحده ، بریتانیا، استونی و چند عضو دیگر ناتو تاکنون توانایی‌های سایبری خود را در اختیار این طرح گذاشته‌اند.

به گفته او، ناتو از مرز پیشگیری از حملات سایبری و دفاع از اعضا در برابر این حملات گذشته و وقت آن رسیده است در صورت لزوم عملیات خود را انجام دهد. شبکه کامپیوتری ناتو هر ماه با صدها حملات سایبری و و تلاش هکرها برای نفوذ به سامانه روبرو می‌شود.

مقر اصلی ناتو در بروکسل پایتخت بلژیک است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG