لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۹

استراتژی ناتو در افغانستان در کانون توجه نشست شيکاگو


NATO-summit-Bl-flags
NATO-summit-Bl-flags
همايش رهبران ٢۸ کشور عضو سازمان پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، روز يکشنبه در شيکاکو آغاز به کار می کند. برنامه عمده گردهمايی تصميم در مورد آخرين مراحل خروج نيروهای ناتو از افغانستان و تضمين توانمندی آن سازمان بين المللی در دهه های پيش روست.
مسئله عمده ای که رهبران کشورهای عضو ناتو با آن روبرو هستند افغانستان است. برنامه خروج نهايی نيروها در طی دو سال و نيم، تعهد به امنيت آن کشور پس از خروج نيروها و اينکه دولت و نيروهای امنيتی افغان قادر باشند آن کشور را اداره کنند.
درياسالار جيمز ستوريديس، فرمانده نيروهای ناتو، می گويد: افغان ها آمادگی بدست گيری کنترل کشورشان را دارند. من محتاطانه به آنچه در افغانستان می گذرد، خوش بين هستم.
استراتژی جديد فرمانده نيروهای ناتو، سرعت بخشيدن و دادن مسئوليت بيشتر به نيروهای افغان است.
اما مارتين بوچر، ناظر ناتو، می گويد: فساد در افغانستان، جنگ سالاران در شمال و جنوب کشور و حضور طالبان، موجب شکست اين استراتژی می شود.
آقای بوچر می افزايد: می توانم بگويم که خيلی زود جنوب کشور دوباره به دست طالبان خواهد افتاد. و شمال تحت سلطه جنگ سالاران مختلف قرار خواهد گرفت و دولت کابل فقط پايتخت را در کنترل خواهد داشت.
رهبران ناتو در شيکاگو حمايت از دولت افغانستان پس از خروج نيروها را در برنامه خود قرار داده اند.
کار ديگر اين نشست تضمين آينده ناتوست.
در اين دوران سخت اقتصادی که کشورهای عضو ناتو بودجه خود را کاهش داده اند تضمين آينده ناتو مشکل خواهد بود و ممکن است به اين معنا باشد که ناتو بيش از پيش متکی به ايالات متحده باشد. چيزی که باراک اوباما مايل به اجتناب از آن است.
XS
SM
MD
LG