لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

۱۴ ژوئن روز ملی پرچم در آمریکا


نقاشی ادوارد پرسی در سال ۱۹۱- بتسی راس پرچم را به جرج واشنگتن نشان می دهد. (منبع:‌کتابخانه کنگره آمریکا)
نقاشی ادوارد پرسی در سال ۱۹۱- بتسی راس پرچم را به جرج واشنگتن نشان می دهد. (منبع:‌کتابخانه کنگره آمریکا)
از سال ۱۹۱۶ هنگامی که وودرو ویلسون، رئیس جمهوری وقت آمریکا با صدور فرمانی ۱۴ ژوئن را به عنوان روز پرچم نام نهاد، مردم این کشور هر سال این روز را جشن می گیرند. پیش از سال ۱۹۱۶ روز پرچم تنها در برخی ایالت‌ها جشن گرفته می شد. مصوبه کنگره در مورد اختصاص ۱۴ ژوئن به روز ملی پرچم، توسط هری ترومن، دیگر رئیس جمهور آمریکا در سال ۱۹۴۹ به صورت قانون درآمد.

داستان‌ها و روایت‌های آمریکایی حاکی است که در سال ۱۷۷۶، جرج واشنگتن، بتسی راس، صاحب خیاط خانه‌ای در فیلادلفیا را مامور دوختن پرچمی ملی کرد. کارشناسان تاریخ و علوم سیاسی به این نظریه مشکوکند اما در عین حال موافقند که خانم راس به احتمال بسیار جرج واشنگتن را می شناخت و پرچم هایی را نیز دوخته است.

وبسایت کتابخانه کنگره آمریکا، که بزرگترین و معتبرترین منابع تاریخی در مورد این کشور را در اختیار دارد می نویسد طراحی پرچم آمریکا و تعداد ستاره‌ها و راه راه‌های آن تاکنون بیست و هفت بار تغییر کرده است. طرح نسخه کنونی پرچم آمریکا به ۴ ژوئیه ۱۹۶۰ بازمی گردد، زمانی که هاوایی در اوت سال ۵۹ میلادی، پنجاهمین ایالت آمریکا شد.

در گوشه بالای سمت چپ پرچم آمریکا، ۵۰ ستاره سفید پنج پر به نشانه ۵۰ ایالت آمریکا وجود دارد. نوارهای سفید و قرمز نیز روی هم ۱۳ تا هستند، به نشانه مستعمرات سیزده گانه بریتانیا در آمریکا.

خیاط خانه بتسی راس
گفته می شود که بتسی راس اولین پرچم آمریکا را در یکی از اتاق های طبقه بالای این خانه در فیلادلفیا دوخت
گفته می شود که بتسی راس اولین پرچم آمریکا را در یکی از اتاق های طبقه بالای این خانه در فیلادلفیا دوخت
پنجشنبه ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) روز شلوغی در خانه بتسی راس در فیلادلفیا است زیرا در نبود صاحبخانه صدها توریست از خانه او دیدن می کنند. بتسی راس در سال ۱۸۳۶ درگذشت. گفته می شود ۲۳۵ سال پیش در چنین روزی، طرح اولیه پرچم سه رنگ آمریکا با نوارهای قرمز و سفید و ستاره هایش، به تصویب کنگره آن زمان رسید. با آن که محل تولد پرچم آمریکا هنوز محل مناقشه است اما، کتاب‌های درسی مدارس، خانه خانم بتسی راس را محل تولد آن می دانند.

بتسی راس در فیلادلفیا، کانون انقلاب آمریکا علیه حاکمیت بریتانیا، خیاط خانه داشت. بتسی گاهی هم لباس‌های جرج واشنگتن، -رهبر شورشیان انقلابی و رئیس جمهوری آینده ایالات متحده- را برایش می دوخت و تعمیر می کرد. همسر خانم راس که از فعالان محلی بود جانش را در یک انفجار باروت از دست داده بود.
اعلامیه استقلال آمریکا و پس از آن
قانون اساسی در فیلادلفیا امضا و تصویب شد.
نوه خانم راس برای اولین بار در کتابی، این ایده را مطرح کرد که مادربزرگش «اولین پرچم آمریکا را با دست دوخت». این را تحقیقات علمی نیز تایید می کند. خانم راس سپس به الگویی برای زنان آمریکا تبدیل شد تا در تاریخ کشورشان مشارکت کنند.

اما در این که بتسی راس طراح پرچم باشد تردید وجود دارد و گفته می شود که جرج واشنگتن طرح اولیه را پیش او برده و از او خواسته تا آن را بدوزد.

واشنگتن در نامه‌ای نوشت: «ستاره‌ها را از آسمان گرفته ایم و قرمز را از سرزمین مادری (بریتانیا)، و با نوارهای سفید نشان می دهیم که از آن مستقل شده ایم. نوارهای ممتد سفید نشانی از آینده و در عین حال نماد آزادی است.»

مورخانی که ایده خلق پرچم توسط بتسی راس را رد می کنند می گویند چنین ایده عمیقی بعید است که در ذهن یک خیاط ساده شکل گرفته باشد.
XS
SM
MD
LG