لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

بازداشت نسرین ستوده در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند


نسرین ستوده، حقوقدان و فعال حقوق بشر
نسرین ستوده، حقوقدان و فعال حقوق بشر

رسانه‌های داخلی روز یکشنبه اعلام کردند نسرین ستوده، حقوقدان و فعال حقوق بشر، پس از شرکت در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند توسط نیروهای حکومتی بازداشت شده است.

خبرگزاری حکومتی فارس ضمن تایید خبر بازداشت این وکیل دادگستری و فعال شناخته شده حقوق بشر به نقل از «منابع امنیتی» نوشت که نسرین ستوده با اتهام «کشف حجاب و فعالیت علیه امنیت روانی جامعه بازداشت شده و در اختیار مقام قضایی قرار گرفته است.»

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشری ایران، نسرین ستوده و شماری دیگر در زمان بازداشت به شدت مورد ضرب و جرح نیروهای حکومتی قرار گرفته و به بازداشتگاهی در شهرری منتقل شده است.

همچنین رسانه‌ها از بازداشت منظر ضرابی، از خانواده‌های جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی، در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند خبر دادند. خانم ضرابی مادر سهند و الوند صادقی است که در حمله موشکی سپاه به پرواز پی اس ۷۵۲ جان خود را از دست دادند.

به گزارش هرانا در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند در آرامگاه بهشت زهرای تهران، که از آغاز جو شدید امنیتی بر ان حاکم بود، ماموران حکومتی در واکنش به سردادن شعار از سوی تعدادی از حاضران، شماری از شعاردهندگان، جمله مسعود زینال‌زاده و محمد گراوند، را ضرب و جرح و بازداشت کردند.

مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند، دختر نوجوان ۱۶ ساله‌ جان‌باخته در مترو تهران، روز یکشنبه هفتم آبان در میان جو شدید امنیتی در بهشت زهرا تهران برگزار شد.

آرمیتا گراوند صبح روز نهم مهر ۱۴۰۲، هنگام حرکت به سمت مدرسه‌، در ایستگاه مترو «میدان شهدای» تهران، به دلیل نپوشیدن مقنعه و رعایت نکردن حجاب اجباری حکومتی، در داخل واگن، مورد حمله یک نیروی «آمر به معروف» قرار گرفت و با هل دادن او، سرش به لبه در خروجی قطار برخورد کرد و پس از بی‌هوشی به کما رفت.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه در پیام‌هایی در شبکه «ایکس» نوشت جان باختن آرمیتا گراوند آمریکا را برای پاسخگو دانستن جمهوری اسلامی مصمم‌تر می‌کند.

او افزود: :ایالات متحده به فشار برای اعاده حقوق زنان و دختران ادامه خواهد داد و با جامعه بین‌المللی همکاری خواهد کرد تا جمهوری اسلامی را در قبال نقض حقوق بشر مردم ایران پاسخگو بداند.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG