لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۵

نخستین سالگرد سفر «کیوریاسیتی» به فضا


مریخ پیمای کیوریاسیتی(کنجکاوی)
مریخ پیمای کیوریاسیتی(کنجکاوی)

«کیوریاسیتی» (کنجکاوی) اولین خودروی کاوشگری است که بر سطح مریخ جای گرفته و روشن کرده که رنگ درونی این کره سرخ رنگ خاکستری است.

از زمانی که خودروی کاوشگر سازمان هوا-فضای آمریکا، به نام «کیوریاسیتی» (کنجکاوی) بر سطح کره مریخ نشست یک سال می گذرد.

سازمان هوا-فضانوردی آمریکا (ناسا) می گوید طی این مدت مریخ پیمای کاوشگر «کنجکاوی» بیش از یک و نیم کیلومتر بر روی سطح مریخ رانده است. این مریخ پیما همچنین شواهدی از بستر نهرها و نشانه هایی از رطوبت را در دوره های مختلف زمین شناسی کشف کرده است.

کنجکاوی اولین خودروی کاوشگری است که سطح صخره ای مریخ را شکافته و روشن ساخته که رنگ درونی این کره سرخ رنگ، در واقع خاکستری است.

دانشمندان ناسا می گویند مریخ پیمای کنجکاوی به سوال کلیدی و محوری مأموریتش پاسخ داده است. این سوال این بود که آیا مریخ قادر است حداقل شرایط زندگی برای یک موجود بسیار ساده (تک سلولی) را ارائه دهد یا نه.

جیم گرین مدیر بخش نجومی ناسا می گوید: «مریخ در گذشته برای موجودات زنده قابل سکونت بوده است. ما از طریق مریخ پیمای کنجکاوی، در بستر باقی مانده از رودخانه ها در مریخ، شواهدی مانند اکسیژن، هیدروژن و عناصر دیگر به دست آورده ایم، که موید زندگی موجودات زنده در این کره است.

ناسا می گوید که کنجکاوی بیش از ۷۵,۰۰۰ نمونه از صخره ها و خاک مریخ برداشت کرده و ترکیب شیمیایی آنها را بررسی کرده است. همچنین بیش از ۷۰,۰۰۰ عکس از کره مریخ ارسال کرده، که تصویر تازه ای از این کره ارائه می دهد.

آقای گرین می گوید مأموریت اصلی کنجکاوی کشف زندگی در مریخ نبوده است. اما کشفیات و اطلاعات به دست آمده، زمینه مناسبی را برای سفر مریخ پیمای بعدی ارائه کرده است، که قرار است ۷ سال دیگر بر سطح کره مریخ بنشیند.

چارلز بولدن، یکی از پژوهشگران ناسا، می گوید:« اگر فراسوی کره زمین زندگی وجود داشته باشد، که به اعتقاد من وجود دارد، مریخ به احتمال زیاد مکانی خواهد بود که زندگی در آن کشف خواهد شد. مریخ سیاره ای است که در میان تمامی سیارات منظومه شمسی، از همه بیشتر به زمین شبیه است.»

ماموریت بعدی مریخ پیمای کنجکاوی در منطقه ای به وسعت ۱۵۰ کیلومتر مربع به نام «گیل کارتر» انجام خواهد شد.کنجکاوی در این مأموریت به قله کوه شارپ خواهد رفت، و با کندن زمین در ارتفاعات، سیر تکاملی این کره سرخ رنگ را بررسی خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG