لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

جدید ترین مریخ نورد آمريکا راهی این سیاره شد


Марсоход Curiosity
Марсоход Curiosity

سازمان فضایی آمريکا جدید ترین مریخ نورد خود را در ماموریتی دو ساله به راه انداخته است، که با هدف شناسایی مناطقی احتمالا زمانی دارای شرایط زندگی در این سیاره سرخ فام طراحی و ساخته شده است.

این مریخ نورد دو میلیارد و پانصد میلیون دلاری ناسا، موسوم به کنجکاو، که عملا یک آزمایشگاه فضایی است، روز شنبه از پایگاه فضایی کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا، با راکتی بی سرنشین به فضا فرستاده شد.

مریخ نورد کنجکاو، که به اندازه یک اتومبیل است، به ۱۷ دوربین، بازوی رباتی، لیزر و مته ای ويژه سوراخ کردن سنگ در سیاره مریخ مجهز است. انتظار می رود این مریخ نورد در ماه اوت (حدود ۹ ماه دیگر) به مریخ برسد. محوطه ای که پیش بینی شده است مریخ نورد کنجکاو در بخشی از آن فرود آید، محوطه ای به وسعت پانزده کیلومتر مربع است، که در کشفیات قبلی و به یاد والتر گیل ستاره شناس استرالیایی، دهانه گیل نامگذاری شده است. این دهانه حاوی بخش هایی است که دانشمندان معتقدند زمانی دارای آب بوده است. با این حال مدیران ناظر بر ماموریت مریخ نورد کنجکاو می گویند بررسی وضعیت بلندی های این دهانه نیز در کانون تحقیقات است.

دانشمندان می گویند ماموریت مریخ نورد کنجکاو به کشف اسرار محیط زیستی سیاره مریخ کمک خواهد کرد.

مریخ نورد شش چرخه کنجکاو، بزرگترین کاوشگری است که ناسا تاکنون به این سیاره فرستاده است. این کاوشگر ۹۰۰ کیلوگرمی دو متر طول و دو متر عرض دارد و دو برابر کاوشگرهایی است که ناسا پيشتر با نام هایی به معنای روحیه و فرصت به راه انداخته بود.

XS
SM
MD
LG