لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

نرگس محمدی برای سومین پرونده‌اش محاکمه می‌شود؛ درخواست وزارت اطلاعات برای تبعید او


جایزه نوبل صلح، نرگس محمدی
جایزه نوبل صلح، نرگس محمدی

به نوشته صفحه اینستاگرام نرگس محمدی که توسط نزدیکانش اداره می‌شود، اولین محاکمه این زندانی سیاسی پس از دریافت جایزه نوبل صلح، ساعت ۱۰ صبح روز ۲۸ آذر ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار خواهد شد.

بنابر این گزارش نرگس محمدی در روز ۱۹ آذر که روز اعطای جایزه نوبل صلح بود، به دفتر بند زنان فراخوانده شده و طی ابلاغیه‌ای به او اعلام شده که ساعت ۱۰ صبح روز ۲۸ آذر در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست ایمان افشاری محاکمه خواهد شد.

به نوشته صفحه اینستاگرام نرگس محمدی، همزمان نیز طی ابلاغیه‌ای از سوی دادسرای امنیت ناحیه ۳۳، که به درخواست «وزارت اطلاعات» صادر شده، اعلام شده که «با توجه به مسائل سیاسی و امنیتی» اجرای حکم محکومیت در خارج از شهر تهران صورت پذیرد.

بنا بر همین گزارش، این سومین محاکمه محمدی به دلیل فعالیت‌های اخیرش در زندان و انتقال بیانیه و نوشته‌هایش به بیرون از زندان است که در دادگاه انقلاب برگزار می‌شود. در دو پرونده قبلی برنده امسال جایزه نوبل صلح، «به ۲۷ ماه زندان و ۴ ماه رفتگری و نظافت خیابان‌ها» محکوم شده است و سومین محاکمه نیز قرار است روز ۲۸ آذر برگزار شود.

این در حالی است که از ۸ آذر ماه نیز مسئولان زندان، قطع تماس تلفنی و ملاقات را به او ابلاغ کرده‌اند.

نرگس محمدی در پرونده‌های قبلی با اعلام اینکه دادگاه انقلاب را به رسمیت نمی‌شناسد از حضور در جلسه دادگاه خودداری کرده بود.

جایزه صلح نوبل در یک مراسم رسمی روز یک‌شنبه ۱۹ آذر در اسلو پایتخت نروژ، در غیاب نرگس محمدی که در زندان به سر می‌برد، به فرزندان دوقلوی به نیابت از این فعال حقوق بشر ایرانی اهدا شد.

در این مراسم که بخش فارسی صدای آمریکا آن را به صورت زنده پخش کرد، کیانا و رحمانی، فرزندان دوقلوی ۱۷ ساله نرگس محمدی پیام این مدافع حقوق بشر را برای حاضران خواندند.

برنده صلح نوبل، در این پیام ضمن اعلام همبستگی با «زنان و مردان شجاع ایران» و با امید تابیدن «نور آزادی و عدالت بر ایران»، تأکید کرد که «دستم را به سوی تمام نیروها، حرکت‌ها، و شخصیت‌هایی که بر صلح، عهدنامه جهانی حقوق بشر، و دموکراسی تلاش می‌کنند، دراز می‌کنم.»

نرگس محمدی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی «استبداد مذهبی» و حکومتی «ضد زن»‌ است، بر ضرورت تقویت جامعه مدنی در ایران و حمایت جامعه بین‌المللی از آن تأکید کرد.

او در این پیام که فرزندانش کیانا و علی قرائت کردند، تأکید کرد که در حال حاضر «رژیم جمهوری اسلامی کمترین میزان مشروعیت مردمی را دارد» و از این رو «با سرکوب، کشتار، اعدام، و زندان به خواسته‌های مردم پاسخ می‌دهد.»

به دنبال اعطای جایزه نوبل به نرگس محمدی، درخواست های بسیاری از داخل و خارج ایران برای آزادی او مطرح شد، اما این درخواست ها بدون پاسخ ماند و او همچنان در زندان است.

ساعاتی پیش از برگزاری مراسم اهدای جایزه صلح نوبل نرگس محمدی که به طور تنبیهی در زندان از حق ملاقات و تماس تلفنی محروم شده، اعلام کرد که «در روز جهانی حقوق بشر در اعتراض به نقض فاحش و گسترده حقوق بشر در ایران» و در همراهی با اعتصاب غذای مهوش ثابت و فریبا کمال‌آبادی زنان زندانی بهائی در اوین و اعتراضشان به نقض حقوق شهروندی بهائیان، اعتصاب غذا خواهد کرد.

نرگس محمدی دومین زن ایرانی است که جایزه صلح نوبل به او تعلق می‌گیرد. این جایزه بیست سال پیش یعنی در سال ۱۳۸۲ خورشیدی شیرین عبادی حقوقدان و وکیل دادگستری تعلق گرفت.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG