لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، بازداشت شد


محمد ملکی، فعال سیاسی و اولین رییس دانشگاه تهران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:54 0:00

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، و همچنین رئیس هیات اجرایی شورای صلح صبح روز سه شنبه ۱۵ اردیبهشت در تهران بازداشت شد.

به گزارش سایت کلمه، نرگس محمدی پیشتر در روز یکشنبه در دادگاه انقلاب، شعبه ۱۵ حاضر شده بود.

در جلسه دادگاه روز یکشنبه، اتهامات اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و عضویت در لگام(کارزار لغو گام به گام اعدام) از سوی مدعی العموم مطرح شد و قرار است در جلسه دیگری مورد رسیدگی قرار بگیرد. این جلسه به دلیل درخواست وقت برای مطالعه پرونده توسط وکلای خانم محمدی، به تعویق افتاد.

محمد ملکی، فعال سیاسی و نخستین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب، در گفت و گو با صدای آمریکا گفت که در پی بازداشت نرگس محمدی، او به همراه محمد نوری زاد و تنی چند از فعالان مدنی برای اطلاع از وضعیت خانم محمدی به زندان اوین رفت. به گفته آقای ملکی، ماموران زندان هیچ خبری از خانم محمدی به آنها ندادند و به همین دلیل فعالان مدنی تصمیم گرفتند که در صورت ادامه بی خبری از وضعیت خانم محمدی تا روز شنبه آینده، مقابل زندان اوین تجمع کنند.

این فعال مدنی پیش از بازداشت به سایت خبری روزآنلاین گفته بود که پیشتر بر اساس همین اتهامات محاکمه شده و معلوم نیست چرا این اتهامات دوباره مطرح شده است. آنگونه که او توضیح داده است، دلیل دادستانی برای یکی از اتهامات او، ملاقات با کاترین اشتون، مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران بوده است.

به نوشته کلمه، ماموران روز سه‌شنبه ادعا کرده‌اند که خانم محمدی را برای اجرای حکم بازداشت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG