لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۱

احضار عضو هیات دبیران کانون نویسندگان به وزارت اطلاعات برای چندمین بار


تداوم فشارها بر فعالان مدنی و نویسندگان در ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

بکتاش آبتین، مستند‌ساز، شاعر و عضو هیات دبیران کانون نویسندگان ایران از احضار مجدد خود به وزارت اطلاعات خبر داده است .

او که در روزهای اخیر سه روز متوالی در ارتباط با فیلم‌ها، عضویت در کانون نویسندگان و شرکت در اعتراضات سال ۸۸ بازجویی شده به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفته است که برای بار چهارم و این بار به دلیل اشعارش به وزارت اطلاعات احضار شده و باید در روز یکشنبه ۱۳ اردبیهشت ماه در دفتر این وزارتخانه حاضر باشد.

همزمان کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از احضار نرگس محمدی، فعال مدنی و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب خبر داده است.

خانم محمدی به این کمپین گفته است که روز یکشنبه به اتهام شرکت در تجمع اعتراض به اسیدپاشی در مقابل مجلس شورای اسلامی ایران، سخنرانی‌ها ومصاحبه با رسانه‌های خارج از ایران، تلاش برای لغو حکم اعدام از طریق تاسیس گروه «لگام» و ادامه فعالیت با کانون مدافعان حقوق بشر و رییس این گروه شیرین عبادی محاکمه خواهد شد.

همزمان مهدی خزعلی، نویسنده منتقد حکومت ایران و مدیر«انتشارات حیان» هم در نامه ای خطاب به حسن روحانی نوشته است که این انتشارات از نمایشگاه کتاب امسال حذف شده است .

آقای خزعلی در قسمتی از این نامه نوشته است «حصر و حبس دراختیار شما نیست! باشد، حرفی نیست، اما اگر اختیار دبیر کتابخانه و یا غرفه‌ای درنمایشگاه کتاب را هم ندارید، استعفا دهید و امید مردم را ناامید نکنید.»

احضارهای جدید فعالان مدنی در ایران همزمان با موج انتقاداتی نسبت به سخنان اخیر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که گفته بود در ایران کسی به خاطر عقیده‌اش زندانی نمی‌شود، صورت میگیرد.

XS
SM
MD
LG