لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

نادیا مراد خواستار مبارزه جهانی با نسل کشی و خشونت های جنسی شد


«نادیا مراد» یکی از برندگان جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۸ خواستار مبارزه جهانی با نسل کشی و خشونت های جنسی شد و وعده داد صدای قربانیان در سراسر جهان باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، او این درخواست را روز دوشنبه مطرح کرد.

نادیا مراد، شهروند عراقی، در اولین کنفرانس خبری خود پس از پذیرش جایزه صلح نوبل گفت احساس می کند که وظیفه دارد از صدای خود برای حقوق مردم تحت آزار و اذیت در سراسر جهان استفاده کند.

او گفت «ما باید باهم کار کنیم تا به نسل کشی پایان دهیم و کسانی را که چنین جرائمی مرتکب می شوند پاسخگو کنیم و عدالت را برای قربانیان به همراه بیاوریم.»

نادیا مراد این اظهارات را در «کلوب ملی مطبوعات» در شهر واشنگتن اعلام کرد.

جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۸ به طور مشترک به «نادیا مراد» و «دنیس موکویگی» جهت تلاش های آنها برای پایان دادن به استفاده از خشونت جنسی در جنگ‌ها رسید.

آکادمی نوبل روز جمعه ۱۳ مهر در بیانیه خود اعلام کرد: نادیا مراد خود قربانی خشونت جنسی و آزار در حمله داعش بود... همچنین دنیس موکویگی اهل کنگو زندگی خود را وقف دفاع از قربانیان خشونت جنسی کرده است.

نادیا مراد ۲۵ ساله، از ایزدی‌های شهر سنجار در عراق بود که مورد آزار داعش پس از حمله به این شهر قرار گرفت. او بعد از رهایی، کارزاری را برای رساندن صدای زنان قربانی آزار داعش آغاز کرد و حتی در سازمان ملل سخنرانی کرد. او در سال ۲۰۱۶ به همراه «لامیه حاجی» توانست جایزه حقوق بشری ساخاروف را از اتحادیه اروپا دریافت کند.

او بعد از ملاله یوسف‌زی جوان ترین فردی است که جایزه صلح نوبل را دریافت کرده است.

دنیس موکویگی نیز ۶۳ ساله، یک پزشک اهل جمهوری دموکراتیک کنگو است. او سالها سابقه دفاع از قربانیان خشونت جنسی را دارد، پیش از این جوایزی چون اولاف پالمه،‌ ساخاروف و جایزه سازمان ملل در زمینه حقوق بشر را دریافت کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG