لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

مایک پنس: نادیا مراد صدای بی‌باک آزاردیدگان عراق و سزاوار جایزه نوبل است


مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو
مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

اعلام اسامی برندگان جایزه سال ۲۰۱۸ صلح نوبل در صبح روز جمعه، واکنش‌های گسترده مقام‌های آمریکا و دیگر نقاط جهان را به دنبال داشت.

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در پیامی در توئیتر نوشت، به نادیا مراد که فوق‌العاده سزاوار دریافت جایزه صلح نوبل است تبریک می گویم.

جایزه امسال صلح نوبل به طور مشترک به «نادیا مراد» از ایزدی‌های عراق و «دنیس موکویگی» پزشک اهل جمهوری دموکراتیک کنگو رسید.

این جایزه به دلیل تلاش‌های این دو برای پایان دادن به خشونت جنسی در جریان جنگ در نقاط مختلف جهان به خانم مراد و آقای موکویگی اعطا شد.

مایک پنس در ادامه پیام نوشت، خانم مراد الهام‌بخش و صدای بی‌باک گروه‌های مذهبی مختلفی در عراق است که مورد آزاد و اذیت قرار گرفته‌اند.

وی همچنین تاکید کرد که ایالات متحده همچنان در کنار ایزدی‌های عراق خواهد ایستاد و به تعهد خود در بازسازی جوامع آنها نیز پایبند خواهد ماند.

خانم مراد گفته است این جایزه را با ایزدی‌ها، عراقی‌ها، کردها، و دیگر اقلیت‌های آزاردیده و کلیه قربانیان خشونت جنسی در سراسر جهان سهیم است.

پیشتر، نیکی هیلی نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد در توئیتی، ضمن تبریک به نادیا مراد، گفت او کاملا سزاوار دریافت این جایزه است.

نادیا مراد، ۲۵ ساله، از کردهای ایزدی شهر سنجار در عراق است که پس از حمله سال ۲۰۱۴ گروه افراطی داعش به آن شهر مورد آزار جنسی قرار گرفت.

وی بعد از رهایی از اسارت، کارزاری را برای رساندن صدای زنان قربانی آزارهای جنسی پیکارجویان داعش آغاز و در سازمان ملل متحد نیز سخنرانی کرد.

دنیس موکویگی هم سابقه طولانی در دفاع از قربانیان خشونت جنسی را دارد و جوایزی چون اولاف پالمه،‌ ساخاروف و جایزه سازمان ملل را دریافت کرده است.

اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا رهبری شجاعانه این دو نفر را در کمپین پایان دادن به خشونت‌ جنسی در جنگ ستود.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز پیشتر در سخنانی در نیویورک از نادیا مراد و دنیس موکویگی با عنوان «مدافعان شأن انسان» یاد کرد.

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم گفت که این دو بطور خستگی ناپذیری تلاش کردند به استفاده از خشونت جنسی به عنوان سلاح جنگی پایان دهند.

برهم صالح رئیس جمهوری جدید عراق نیز گفته است اعطای جایزه به نادیا مراد شناسایی بین‌المللی فاجعه‌ای است که ایزدی‌ها از سوی داعش متحمل شدند.

پیکارجویان داعش با حمله به سنجار، ضمن قتل شمار زیادی از ایزدی‌ها، حدود ۸ هزار زن را به اسارت گرفتند و در بازارهای رقه و موصل به فروش رساندند.

نادیا مراد در سال ۲۰۱۶ نیز توانست به همراه «لامیه حاجی بشار»، دیگر زن ایزدی اسیر داعش، جایزه حقوق بشری ساخاروف را از اتحادیه اروپا دریافت کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG