لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۰

چین مانع نمایش «بی‌پایان» به نویسندگی جعفر پناهی و نادر ساعی‌ور شد


جعفر پناهی. آرشیو
جعفر پناهی. آرشیو

سازندگان فیلم «بی‌پایان» به کارگردانی نادر ساعی‌ور، و با فیلمنامه مشترک او و جعفر پناهی، می‌گویند این فیلم به دلیل «سانسور حکومت چین» از بخش مسابقه اصلی جشنواره بین‌المللی «هاینان» حذف شده است.

«آرت‌هود اینترتینمنت» که توزیع جهانی فیلم «بی پایان»را برعهده دارد به نشریه «هالیوود ریپورتر» گفت مدیریت جشنواره سینمایی هاینان روز ۲۸ آبان انتخاب «بی پایان» در بخش مسابقه اصلی را تائید کرده بود. اما در روزهای اخیر به این شرکت اطلاع داد که «به دلیل فشارهای سیاسی و قوانین سانسور حکومت چین» ناگزیر به حذف این فیلم از این جشنواره شده است.

این جشنواره از روز ۲۵ آذر تا اول دی برگزار می‌شود.

ساعی‌ور در ایمیلی به مسئولان جشنواره هاینان نوشت که اگرچه علاقمند بود فیلمش در رقابت‌های این جشنواره حضور داشته باشد اما «ترجیح می‌دهم در جشنواره‌ای شرکت نکنم که پروتکل‌های سانسور را اجرا می کند. اعمال سانسور همچنین ساخت و توزیع بسیاری از فیلم‌های فوق‌العاده را در کشور من ممنوع کرده است. با چنین نگاهی به هنر در کشور من هم بسیاری از سینماگران و آزادی خواهان از جمله چند هنرمند زن زندانی شده‌اند. متاسفانه جشنواره شما همین نگاه به هنر را دارد و سانسور اعمال می‌کند.»

داستان فیلم «بی‌پایان» که برای گریز از سانسور حکومتی در ایران به شکل زیرزمینی ساخته شده است، داستان شهروندی است که ناخواسته درگیر یک پرونده امنیتی می‌شود و ماموران حکومتی جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند او را با تهدید و برخلاف خواسته خودش درگیر روندی از اتفاقات برای رسیدن به اهدافشان کنند.

جشنواره سینمایی هاینان با حمایت یکی از بزرگترین رسانه‌های دولتی چین و دولت محلی ایالت هاینان و زیر نظر اداره دولتی فیلم چین برگزار می‌شود.

امسال در کنار تعدادی از بازیگران و کارگردان‌های سینمای چین، فیلمسازانی مانند جمله نوری بیلگه جیلان، کارگردان شناخته‌شده اهل ترکیه، و شهرام مکری، فیلمساز ایرانی، از اعضای هیئت داوران بخش مسابقه جشنواره هستند.

«آرت‌هود اینترتینمنت» در ادامه بیانیه خود نوشته است: «ما شرایط جشنواره‌های سینمایی را که تحت فشار حکومت‌های سرکوبگر برگزار می‌شوند درک می‌کنیم اما در عین حال حفظ استانداردهای هنری به رغم سانسور حکومتی را تحسین می‌کنیم. ما از این تصمیم بسیار متعجب و دلسرد شدیم.»

این فیلم در چند جشنواره‌ از جمله بوسان و کارلووی‌واری به نمایش درآمده بود. «نامو»، فیلم پیشین ساعی‌ور، نیز پیشتر در جشنواره برلین نمایش داده شده بود.

اوهمراه با جعفر پناهی برای فیلم «سه‌رخ» به کارگردانی آقای پناهی، جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن ۲۰۱۸ را به دست آورده بود.

به گزارش شرکت آرت‌هود، نادر ساعی‌ور در حال آماده‌سازی فیلم بعدی خود است که فیلمنامه آن نيز مانند «بی‌پایان» کار مشترک او و جعفر پناهی است و باز هم مضمونی سیاسی دارد و با انتقاد از حکومت ایران بر اهمیت حقوق بشر تاکید می‌کند.

XS
SM
MD
LG