لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۴

دختر ۱۱ ساله یمنی؛ گریزان از خانه و ازدواج اجباری


نادا الاهدال
نادا الاهدال
نادا الاهدال دختر ۱۱ ساله یمنی است که با انتشار ویدیویی که روی یوتیوب قرار داده و بینندگان فراوان یافته، این روزها شهرت جهانی پیدا کرده است.

او در این ویدیو می گوید که از خانه گریخته تا به ازدواج اجباری تن ندهد. وی می گوید مدتی بوده که به فرار از خانه می اندیشیده تا در نهایت یک روز ساعت ۶ بامداد پا به فرار گذاشته. نادا می گوید اصلاً از فرار کردن نترسیده.

او اکنون تحت حفاظت نهادی به نام اتحادیه زنان یمنی است که نهادی غیرانتفاعی برای صیانت از زنان و حقوق آنهاست. نادا در ویدیوی ۳ دقیقه ای خود که روی یوتیوب است، می پرسد: «پس بچگی چه شد؟ چرا کسی به فکر معصومیت کودکی نیست؟ بچه ها چه گناهی کرده اند که در این سن و سال وادار به ازدواج می شوند؟»

عبدالسلام الاهدال که عموی نادا است، می گوید برادرزاده اش از دو سالگی با وی زندگی می کرده و نمی خواسته به خانه والدینش بازگردد و قصدش از فرار از خانه، فرار از ازدواج اجباری بوده است.

آقای الاهدال می گوید به رغم دخالت نهادهای فعال حقوق مدنی و حقوق زنان، والدین نادا حاضر نشده اند از تلاش برای شوهر دادن اجباری وی دست بردارند.

از سوی دیگر، احزاب و نهادهای افراط گرای اسلامی یمن نادا و عمویش را تهدید کرده اند و از نادا خواسته اند تا به اراده و خواست والدینش تن دهد. نادا می گوید نزد مادر و پدرش بازنمی گردد. نمی داند چگونه مشکلش را حل کند، اما می گوید خودش از عهده حل آن برمی آید. این دختر ۱۱ ساله می گوید والدینش را نبخشیده.

نادا از که ۲ سالگی با عمویش زندگی می کرده، گاه گاه برای دیدار والدینش به خانه آنها می رفته و این بار که به دیدن آنها رفته، آنها او را به ازدواج واداشته اند. عموی نادا می گوید هیچ اطلاعی از این تصمیم نداشته است.

بر مبنای گزارشی که از سوی دیده بان حقوق بشر منتشر شده، ازدواج اجباری در کودکی سبب می شود تا کودکان یمنی دسترسی اندکی به امکانات آموزشی، بهداشتی و درمانی داشته باشند.

گزارش هایی که از یمن منتشر می شود، حاکی از آن است که برخی خانواده های یمنی دختران خود را از ۸ سالگی آماده ازدواج می کنند و عده ای از آنها در همان ۸ سالگی دخترانشان را شوهر می دهند.
XS
SM
MD
LG