لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

اختصاصی؛ نچیروان معروفی، از معترضان آسیب دیده چشمی در تظاهرات سال ۱۴۰۱، از ایران خارج شد


نچیروان معروفی آسیب دیده چشمی اعتراضات سراسری در شهریور سال ۱۴۰۱
نچیروان معروفی آسیب دیده چشمی اعتراضات سراسری در شهریور سال ۱۴۰۱

نچیروان معروفی، از معترضانی که یکی از چشمانش را در پی تیراندازی نیروهای حکومتی در شهر سقز در سال ۱۴۰۱ از دست داد، در پی افزایش تهدید ماموران اطلاعات و احتمال بازداشتش، ایران را ترک کرده است.

آقای معروفی که ۲۰ سال دارد، در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا گفت: «جانم در خطر شکنجه های حکومت بود و بنابراین تصمیم گرفتم تا از ایران خارج شوم.»

او اشاره کرد که در جریان مراسم تشییع پیکر مهسا امینی در روز ۲۶ شهریور سال ۱۴۰۱، در تجمعی در نزدیکی فرمانداری سقز شرکت کرده بود که هدف گلوله ساچمه ای نیروهای حکومتی قرار گرفت و افزود: سه گلوله ساچمه ای به یکی از چشمانش اصابت کرد که باعث شد بینایی آن را از دست بدهد.

آقای معروفی اضافه کرد که دهها گلوله ساچمه ای نیز به بدنش اصابت کرد که بر عملکرد دستانش تاثیر گذاشته بود.

مهسا امینی چهار روز پیش از آن در روز ۲۲ شهریور در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی در تهران کشته شد. کشته شدن او سرآغاز اعتراضات سراسری در ایران شد.

نچیروان معروفی که تحت چندین عمل جراحی قرار گرفته، اما بینایی چشمش هنوز باز نگشته است، به صدای آمریکا گفت که هنگامی که زخمی شد، به دلیل وضعیت بد جسمانی اش، بیمارستان در ابتدا از پذیرش او خودداری می کرد.

وی افزود: سپس به بیمارستان نیکوکاری چشم پزشکی تبریز منتقل شدم و عمل جراحی بر روی چشمم انجام شد و این در شرایطی بود که مامورین اطلاعات جمهوری اسلامی به دنبال بازداشتم بودند.

به گفته نچیروان معروفی، تاکنون پنج بار عمل جراحی بر روی چشم او انجام شده است اما چشمش هنوز بینایی ندارد.

او اشاره کرد که از آن زمان تاکنون بارها به اداره اطلاعات سقز احضار و از او خواسته می شد تا از شرکت در تظاهرات خودداری کند و گفت که با این همه، در تظاهرات شرکت می کرد تا آن که پنج ماه بعد دوباره هدف گلوله ساچمه ای قرار گرفت.

آقای معروفی گفت که پس از آن، تحت تعقیب ماموران اطلاعات قرار داشت تا در روز پنجم اردیبهشت سال جاری توانست از ایران خارج و وارد اقلیم کردستان عراق شود.

XS
SM
MD
LG