لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۴

آزمایش موشکی کره شمالی و واکنش کره جنوبی و ژاپن


یکی از مانورها و رژه های کره شمالی.
یکی از مانورها و رژه های کره شمالی.

آزمایش موشک بالستیکی از سوی کره شمالی، که روز چهارشنبه انجام گرفت روابط تیره این کشور با کره جنوبی را تیره تر کرد. ژاپن نیز به این آزمایش اعتراض و اعلام کرد موضوع را با همکاری آمریکا و کره جنوبی پیگیری خواهد کرد.

مقامات کره جنوبی می گویند کره شمالی یک موشک قاره پیما در اقیانوس آرام آزمایش کرده است.

جونگ جون هی سخنگوی وزارت اتحاد کره جنوبی گفت: "کره شمالی با آزمایش این موشک قدرت و مهارت ضربتی خود را به نمایش گذاشت. به نظر من دولت کره شمالی قصد دارد روابط دو کشور را تیره تر، و در میان جامعه جهانی تفرقه افکنی کند."

از سوی دیگر، ارتش ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که پرتاب دو موشک را همزمان مشاهده کرده که یکی از آنها موفقیت آمیز بوده و دیگری بلافاصله پس از پرتاب منفجر شده است.

به گفته مقامات ، موشک، از نوع میان برد بوده و پیش از ساعت ۸ صبح چهارشنبه از پایگاه موشکی یونیول درساحل شرقی کشور پرتاب و پس از طی هزار کیلومتر نزدیک آبهای ژاپن فرود آمده است.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در یک کنفرانس خبری در توکیو ضمن محکوم کردن اقدام کره شمالی گفت: "فرود آمدن موشک کره شمالی در حوزه اقتصادی انحصاری ژاپن تهدید بزرگی علیه امنیت ملی ما است؛ و من قویاً به اقدام نابخشودنی کره شمالی اعتراض می کنم، که در عین حال نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است. ژاپن، با همکاری آمریکا و کره جنوبی با قاطعیت این موضوع را پیگیری خواهد کرد."

ایالات متحده آمریکا نیز بی درنگ به آزمایش موشکی کره شمالی واکنش نشان داد و به آن کشور اعلام کرد که آمادگی دفاع از خود و متحدانش را در برابر هرگونه تحریک و تجاوز دارد.

کره شمالی تلاش می کند یک کلاهک اتمی کوچک بسازد، تا بتواند آن را روی موشکهای دوربردی جای دهد، که توانایی ضربه زدن به آمریکا را داشته باشند اما مقامات دفاعی کره جنوبی می گویند پیونگ یانگ هنوز نتوانسته است چنین کلاهکی بسازد.

XS
SM
MD
LG