لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۰

واکنش های جهانی به جدیدترین آزمایش موشکی کره شمالی


موشک های پرتاب شده کره شمالی می توانند ژاپن، چین و نیروهای آمریکایی در گوام را هدف قرار دهند.
موشک های پرتاب شده کره شمالی می توانند ژاپن، چین و نیروهای آمریکایی در گوام را هدف قرار دهند.

کره شمالی روز چهارشنبه دو موشک که گفته می شود بالیستیک با برد متوسط بودند را پرتاب کرد، که اولی پس از پرتاب سقوط کرد، اما دومی پس از طی حدود ۴۰۰ کیلومتر در دریای ژاپن فرود آمد.

ناتو، کره جنوبی، ژاپن و آمریکا، آزمایش های موشکی کره شمالی را تحریک آمیز خوانده اند و چین نیز از پیونگ یانگ خواست از افزایش تنش در شبه جزیره کره اجتناب کند.

وزارت دفاع آمریکا ضمن محکوم کردن آزمایش های موشکی کره شمالی گفت، هیچ یک از موشک های پرتاب شده تهدیدی علیه آمریکای شمالی نبوده اند.

موشک های پرتاب شده کره شمالی که گفته می شود بین ۳ تا ۴ هزار کیلومتر برد دارند، می توانند ژاپن، چین و نیروهای آمریکایی در گوام را هدف قرار دهند.

آزمایش موشکی جدید کره شمالی؛ هر دو موشک سقوط کردند

پیتر کوک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا از کره شمالی خواست از ادامه آزمایش موشکی خودداری کند. او گفت "ما از ادامه آزمایش های موشکی کره شمالی نگرانیم، اقدامی دیگر در نقض قطعنامه های شواری امنیت است و ما قطعاً از کره شمالی می خواهیم از انجام این آزمایش ها خودداری کند. ما شرایط را از نزدیک با متحدمان در منطقه بررسی می کنیم."

آزمایش های شب گذشته کره شمالی پنجمین و ششمین آزمایش های موشک های بالیستیک پیونگ یانگ موسوم به موسادان بود. کره جنوبی می گوید پیونگ یانگ ۳۰ موشک موسادان دارد که اولین آنها را در ماه مه سال جاری آزمایش کرد.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو نیز ادامه آزمایش های موشکی کره شمالی را تحریک آمیز خواند و از پیونگ یانگ خواست تعهدات بین المللی خود در قطعنامه های شورای امنیت را رعایت کند.

رئیس جمهوری کره جنوبی، پارک گوئن هوی، به کیم جون اون رهبر کره شمالی گفت، نتیجه این گونه اقدامات تحریک آمیز، انزوا و نابودی کره شمالی خواهد بود. او گفت "تا زمانی که کره شمالی این اقدامات تحریک آمیز را متوقف نکند، هیچ کشوری در جهان برای برقراری روابط عادی با آن قدم برنخواهد داشت و هیچ سازمان بین المللی آماده کمک به آن نخواهد شد."

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن نیز آزمایش موشکی کره شمالی را نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل خواند.

در همین حال، چین نزدیک ترین متحد کره شمالی، از پیونگ یانگ خواسته است از وخیم تر شدن شرایط در منطقه اجتناب کند.

دومین موشک آزمایش شده کره شمالی در شب گذشته در دریای ژاپن سقوط کرد. به گزارش خبرگزاری ها هنوز مشخص نیست که سقوط دومین موشک پرتاب شده پس از طی حدود ۴۰۰ کیلومتر در دریای ژاپن، ناشی از نقص فنی بود یا پرتابی موفقیت آمیز برای پیونگ یانگ محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG