لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۳

کارخانه مرموز با مدیریت ایرانی در آلمان


روزنامه واشنگتن پست از وجود کارخانه اسرارآمیزی تحت مدیریت افراد ایرانی خبر می دهد که سال های طولانی است در منطقه صنعتی در شهر دینسلاکن واقع در غرب آلمان در زمینه تولید مخزن گاز پرفشار فعال بوده است.

بنا به گزارش این روزنامه مدیران ایرانی این کارخانه «مشکوک» طی سال های گذشته علاقه ای به کسب سود نشان نداده اند و بارها فرصت هایی را که برای سرمایه گذاری در این کارخانه فراهم شده بوده است را رد کرده اند.

در گزارش واشنگتن پست آمده است یکی از ماشین آلات گرانقیمت آن که توانایی ساخت اجزای موشک و سانتریفوژ را داشته به دلیل عدم توانایی سازندگان برای ارسال به ایران در این کارخانه بی مصرف باقی مانده است.

این کارخانه که با نام «MCS Technologies» در این شهر هفتاد هزار نفری در زمینه تولید قطعات صنعتی فعالیت می کرده، ماه گذشته تعطیل شد.

مقامات امنیتی اروپا و کارگرانی که در کارخانه «MCS» کار می کردند، در مورد وجود تجهیزات و فن آوری پیشرفته آن، پرسش هایی در زمینه احتمال ارتباط فعالیت های این کارخانه و برنامه اتمی ایران مطرح کرده اند.

بنا به گزارش این روزنامه آمریکایی، پرسش هایی که مطرح شده اند حول مالکیت این کارخانه و فعالیت های آن است. گفته می شود تا همین اواخر صحبت از وزیر اطلاعات پیشین ایران به عنوان یکی از مالکان آن بوده و تلاش های مقامات این کارخانه برای صادرات ماشین آلات پیچیده به ایران با مانع روبرو شده است.

نام کارخانه «MCS» هیچگاه به دلیل نقض تحریم های تجاری با ایران مطرح نشده است و یکی از صاحبان آن گفته است که این کارخانه هیچ اقدام خلاف قانون انجام نداده است.

اسحاق حاجی زاده، شهروند کانادایی که در سال ٢٠١١ دارایی های این شرکت را خرید، گفته است «مردم ایران به طور قطع برای دور زدن تحریم ها نهایت تلاش خود را به کار می گیرند. من هرگز نمی خواهم که هیچ کسی در جهان به بمب اتمی دست پیدا کند. (بمب اتمی) مغایر با انسانیت است».

در شرایطی که ایالات متحده، آلمان و دیگر کشورهای غربی برای کندتر کردن روند پیشرفت برنامه اتمی ایران تحریم های اقتصادی علیه ایران را تشدید کرده اند، فعالیت مشکوک این کارخانه نمایانگر دشواری و چالش پیش رو برای پیگیری جریان فن آوری و موادی است که کاربردهای نظامی و غیرنظامی دارند.

ولفگانگ اشمیتز، سخنگوی «اداره تحقیقات گمرک آلمان» به واشنگتن پست گفته است «فن آوری کاربردهای دوگانه دارد و کنترل صرف کالاها کار آسانی نیست. باید اطلاعات بیشتری در مورد قرارداد و عوامل جنایی احتمالی داخل این قطعات در اختیار داشته باشیم».

این روزنامه می افزاید فیبر کاربن یکی از مواد کارخانه «MCS» است که کاربرد دوگانه دارد و به دلیل سبک وزن بودن و مقاومت بسیار بالای آن نسبت به حرارت، اغلب در صنایع هوافضا و خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد. این کارخانه از فیبر کربن استفاده می کرده تا مخازن گاز پرفشار برای گاز طبیعی فشرده و سیستم های هیدرولیک تولید کند. از سویی دیگر، استقامت و مقاومت فیبر کربن در برابر گرما سبب می شود که این ماده برای ساخت سانتریفوژهای پیشرفته مناسب باشد.

بنا به گزارش واشنگتن پست هنوز بیش از دو هزار و ششصد پوند ماده اولیه تولید این تانک ها در داخل کارخانه بی مصرف باقی مانده است.
XS
SM
MD
LG