لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۵

تهران در تدارک رآکتور های بیشتر اتمی در بوشهر


خبرگزاری رویترز در گزارشی از دوبی می گوید رسانه های ایران یک روز پس از وقوع زلزله ای قدرتمند که منطقه ای نزدیک به تنها نیروگاه موجود برق اتمی ایران را لرزاند، روز چهارشنبه خبر دادند ایران در نظر دارد رآکتورهای بیشتری را در این منطقه ساحلی زلزله خیز ایجاد کند.

این خبرگزاری با اشاره به تلفات زلزله شش و سه دهم ریشتری روز سه شنبه، که تا هنگام مخابره گزارش شامل ۳۷ کشته، بیش از ۹۰۰ مجروح و توام با ویرانی روستاهای کوچک بوده است، می گوید به گفته مقامات ایران و شرکت روسی سازنده نیروگاه برق اتمی بوشهر، زلزله به این نیروگاه آسیبی نرسانده است.

تهران بارها نگرانیهای ایمنی در باره نیروگاه بوشهر را، که راه اندازی آن در سال ۲۰۱۱ پس از چند دهه تاخیرشروع شد، رد کرده است.

رئیس سازمان دولتی انرژی اتمی ایران چند ساعت پس از وقوع زلزله گفت رآکتورهای بیشتری در آنجا ساخته خواهد شد.

فریدون عباسی دوانی سه شنبه شب در اظهار نظری در تلویزیون دولتی، که روز چهارشنبه توسط خبرگزاری نیمه رسمی مهر منتشر شد گفت «این زلزله بر تاسیسات نیروگاه برق اتمی بوشهر اثری نداشته است.»
نیروگاه بوشهر می تواند شش رآکتور داشته باشد، که به گفته وی ساختمان دو واحد دست کم هزار مگاواتی آن «در آینده نزدیک» شروع خواهد شد.

در همین حال گزارشها از وقوع دهها پس زلزله به فاصله چند ساعت پس از وقوع زلزله دیروز، و نیز یک زلزله پنج و دو دهم ریشتری دیگر در ۱۰۵ کیلومتری بوشهر حکایت دارد، که امروز، چهارشنبه، رخ داد.

دفتر هماهنگی امور نوعدوستانه در سازمان ملل متحد می گوید مقامات ایران درخواستی برای کمکهای بین المللی ارائه نداده اند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا و نیز سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، ضمن ابراز تاسف از وقوع زلزله بوشهر، با خانواده های قربانیان و آسیب دیدگان ابراز همدردی کرده اند

واتیکان نیز از ابراز همدردی پاپ فرانسیس، و دعا و نیایش وی برای قربانیان و بازماندگان خبر داده است.
XS
SM
MD
LG