لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۳

میانمار میزبان نشست سالانه وزرای اقتصادی آسه آن


تمرکز گفتگوهای وزرای اقتصادی سازمان کشورهای جنوب شرق آسیا بر احداث منطقه تجاری آزاد است

نشست سالانه وزرای اقتصادی سازمان کشورهای جنوب شرق آسیا، «آسه آن»، در میانمار (برمه)، با تمرکز بر مذاکرات در مورد احداث منطقه تجاری آزاد گشايش يافت.

رئيس جمهوری میانمار، تين سين، در سخنرانی افتتاحیه این نشست روز دوشنبه، ۳ شهريور اظهار اميدواری کرد که میانمار از ادغام در اقتصاد منطقه‌ از طريق پيوستن به گروه آسه‌آن بهره مند شوند.

در مذاکرات افتتاحی روز دوشنبه، وزرای شرکت کننده درباره مساله کاهش مالیات و تعرفه‌های منطقه‌ای و ایجاد مقررات برای تجارت را، پیشاپيش آغاز برنامه‌ریزی شده جامعه اقتصادی آسه‌آن در سال آینده، گفتگو کردند.

وزیر اطلاعات ميانمار، يه هتوت، به صدای آمريکا گفت، ميانمار به عنوان رئیس فعلی آسه‌آن، بر ارتقای آگاهی به عنوان یکی از کلیدهای استفاده از منطقه آزاد تجاری قریب الوقوع متمرکز است.

وی گفت، «هدف ما آگاهی رسانی به مردم و صاحبان کسب‌وکار درباره مقررات بین کشورهای عضو آسه‌آن است تا خود را برای بهره‌برداری از منطقه آزاد تجاری آماده کنيم. گردشگری و صنعت مستقيما می‌توانند سود ببرند و همچنین ما می‌توانیم از مزایای آشنايی با شرکای بین‌المللی بهره‌مند گرديم. تمام این مزایا می‌تواند اقتصاد ما را به پیش ببرد.»

او اضافه کرد که میانمار امیدوار است با کاهش شکاف توسعه‌يافتگی با دیگر اعضای اين گروه‌ منطقه‌ای به دنبال فرصت‌های شغلی و سرمایه‌گذاری خارجی بیشتری برود.

نشست های اين هفته بر تجارت آزاد و سرمايه‌گذاری متمرکز خواهد بود، و از نمايندگان ايالات متحده، چين، روسيه، ژاپن و سايرين برای شرکت دعوت به عمل آمده است.

آقای هتوت گفت، انتظار می‌رود چند موافقتنامه تجاری در اين نشست چهار روزه به امضا برسد.

XS
SM
MD
LG