لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۱

اهمیت همکاری آمریکا و «آ سه آن»


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در نشست وزیران امریکا – آ سه آن در برمه گفت «بخش بزرگی از تاریخ قرن بیست و یکم در این جا، در آسیا، نوشته خواهد شد. آسه آن در مرکز ساختار چند جانبه منطقه آسیا – اقیانوسیه قرار دارد و نقشی مهم در پیشبرد صلح و کامیابی و نیز در انسجام و همبستگی منطقه ای در سراسر آسیا بازی می کند.»

آمریکا به حضور در منطقه عمیقا پایبند است. کری گفت: آ سه آن در قادر ساختن ما به حفظ یک نظام استوار بر قوانین و مقررات در بخش آسیایی اقیانوس آرام، و مسلم ساختن این که تمام کشورها، کوچک و بزرگ، بتوانند در باره چگونکی کار با یکدیگر اظهار نظر کنند، اساسی است.

گری گفت «ما پیوندهای مردم با مردم را از طریق برنامه رهبران جوان آسیای جنوب شرقی تقویت می کینم. این برنامه که پرزیدنت اوباما ارائه داد، رهبری عمده ای برای توسعه و همکاری در آ سه آن فراهم می آورد. ما از تشکیل کمیته اقتصادی آ سه آن در ۲۰۱۵ حمایت می کنیم. همچنین همکاری نزدیکی برای حفاظت از محیط زیست داریم.»

وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد «ما دینامیسم اقتصادی عظیم منطقه و مردم آن را تشخیص می دهیم. همچنین می پذیریم که کامیابی مشترک ما، تجدید تعهد به رشد اقتصادی بادوام را ایجاب می کند. به این دلیل است که ما نه فقط بر رشد کشورهای خودمان و نیرومندتر ساختن آنها، بلکه جوامع در حال رشد تمرکز داریم، بویژه کشورهایی با آب و هوای پاک، و منابع رودخانه ای مشترک برای تمام ملت های آسیای جنوب شرقی.»

ایالات متحده آمریکا و آ سه آن در حفط صلح و ثبات در دریاهای آزاد، و تضمین امنیت دریایی که برای تجارت جهانی مهم است، مسئولیتی مشترک دارند.

جان کری بر اهمیت مدیریت تنش ها در دریای جنوبی چین بر اساس قوانین بین المللی تاکید کرد و گفت معنای آن، قبول داوطلبانه پرهیز از اقداماتی است که اختلافات را پیچیده خواهد ساخت یا تشدید خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG