لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

مصطفی میرسلیم از زندانی شدن پسرش به جرم همکاری با سازمان مجاهدین خلق پرده برداشت


مصطفی میرسلیم
مصطفی میرسلیم

مصطفی میرسلیم، چهره سیاسی اصولگرای جمهوری اسلامی، در گفت‌وگو با یک خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران، اعلام کرد که پسرش به جرم «همکاری» با مجاهدین خلق به پنج سال زندان محکوم شده است. اما با توجه به «وضعیت روحی و جسمی» مشمول مرخصی و سپس عفو شده است.

میرسلیم در این گفت‌وگو که خبرگزاری تسنیم آن را در روز دوشنبه ۲۷ تیر منتشر کرده، شرح می‌دهد پسرش مهدی میرسلیم تیر ماه ۱۳۹۸ «ظاهرا پس از دو سال مراقبت» بازداشت و در بهمن همان سال به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان محکوم شد و با قطعی شدن حکم، در بهمن ۹۹ به زندان اوین انتقال یافت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی پسرش را فردی دارای «ضعف جسمی و روحی از بدو تولد» معرفی کرد و با بیان این که مجاهدین فرزندش را «شکار» کرده و «به دام انداخته بودند»، گفت: «اگر زودتر متوجه این مسائل شده بودم، با تنبیه مختصری می‌توانستم او را از این وضعیت نجات دهم.»

میرسلیم با بیان این که پسرش مهدی «بسیار عاطفی و ساده‌لوح و سست اراده است»، گفت که مجاهدین خلق با استفاده از «این ضعف» که «موجب ناتوانی در تأمین وضعیت معیشتی او شده»، توانسته بودند «او را جذب کنند.»

این عضو شناخته شده حزب موتلفه اسلامی با بیان این که پسرش «کاملا نادم و افسرده» شده و «هم‌بندی‌هایش او را وادار کرده بودند از قرص‌های آرام‌بخش استفاده کند»، به «تشدید ضعف جسمانی» و «از دست دادن تعادل» او اشاره کرد و گفت که در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه نوشته است که زندان پسرش «توأم با تحقیر و توهین و اخاذی» بوده است و اکنون بنا بر «ضوابط زندان» که به گفته او مهمترین آن «رفتار خود زندانی است»، قوه قضاییه او را «مستحق مرخصی تشخیص دادند و سپس «مشمول عفو» شد.

این در حالی است که بنا بر گزارش‌های منابع حقوق بشری تعداد قابل توجهی از زندانیان سیاسی با وجود بیماری‌های شدید و تشخیص پزشکان مبنی بر عدم توان تحمل حبس، همچنان در حبس به سر می‌برند.

مصطفی میرسلیم عضو هیئت اجرایی همه‌پرسی جمهوری اسلامی و رئیس ستاد بازرسی انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی در سال ۱۳۵۸، سرپرست شهربانی جمهوری اسلامی ایران در دولت موقت مهدی بازرگان، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۷۲ تا ۷۶، عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۷۵ تاکنون، و هم‌زمان نماینده مجلس شورای اسلامی است.

او همچنین نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۹۶ بود.

XS
SM
MD
LG