لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۵

بحث نقاب به سادگی خود اين روبنده نيست


روزنامه کانادائی مونترال گازت زيرعنوان "بحث نقاب به سادگی خود اين پوشش نيست" می نويسد نقاب در ساده ترين شکل اش تکه پارچه ای تيره رنگ است که هيچگونه تزئينی ندارد. اما وقتی روی بينی، دهان و گونه زنان مسلمان ميرود ديگر بحث های راجع به اين روبنده فقط چشم نما، در کانادا و يا درهرجای ديگری، به سادگی خود آن نيست.

نقاب برای اغلب کانادائی ها واژه ای به اصطلاح سرزبان افتاده نيست ، اما روز بروز بيشتر و بيشتر در صحنه سياسی، و در وسائل ارتباط جمعی مطرح ميشود.

در آخرين سرشماری در کانادا که در سال ۲۰۰۱ انجام گرفت شمار مسلمانان اين کشور قريب ۵۸۰ هزار نفر بود. تخمين های جديد اين رقم را به ۹۰۰ هزار نفر نزديک ترمی بيند، که تقريبا نيمی از آنان زن هستند.

گرچه گروههای مسلمان ميگويند درصد ناچيزی از زنان مسلمان در کانادا نقاب می پوشند، براساس شواهدی غيررسمی، شمار آنان رو به افزايش است.

برداشتن نقاب هنگام گرفتن عکس برای گذرنامه، ويزا، گواهينامه رانندگی و کارت بيمه درمانی الزامی است. دربعضی موارد کلاه و روسری در صورتی که چهره را نپوشاند پذيرفته ميشود .

اداره مهاجرت و تابعيت کانادا ميگويد رسيدگی به هر گونه درخواستی، از تقاضای اقامت دائم گرفته تا تابعيت مستلزم ارائه اسنادی است که چهره متقاضی را بطور کامل نشان دهد.

بحث بر سر نقاب در کبک بسيار داغ است. مجمع قانون گذاری لايحه ای را بررسی ميکند که در صورت تصويب ارائه و يا کسب خدمات عمومی را در مورد زنان نقاب پوش منع ميکند.

کنگره مسلمانان کانادا از دولت فدرال خواسته است پوشيدن نقاب، ماسک و برقع را هنگام ارائه و يا کسب خدمات عمومی منع کند. اما شورای زنان مسلمان کانادا با منعی فوری و کامل مخالف است و ميگويد بايد ترتيبی داده شود که زنان داوطلبانه چنين اقدامی را انجام دهند.

و اما در کشورهای ديگر.

در فرانسه، لايحه منع پوشيدن نقاب، و ديگر پوشش هائی که صورت را به پوشاند، در اغلب اماکن عمومی، از جمله درساختمانهای دولتی و شرکت ها، فروشگاهها، بازارها، قطارها و اتوبوس ها به تصويب رسيده است و اين مصوبه پائيز امسال برای رسيدگی به سنا ارسال ميشود. فرانسه فعلا پوشيدن نقاب و برقع را در مدارس دولتی منع کرده است. سوريه، کشوری که اکثريت جمعيت آن مسلمان است، پوشيدن صورت را در کالج ها و دانشکده ها منع کرده است. ترکيه ميگويد در ادارات دولتی نميتوان صورت را پوشاند. تونس هم پوشيدن نقاب را منع کرده است. در اسپانيا، پس از آنکه پارلمان ماه گذشته لايحه ای را رد کرد که پوشش های فقط چشم نما را در اماکن دولتی منع ميکرد، وضعيت سئوال برانگيزشده است. دولت ميگويد مجددا در پائيز تلاش خواهد کرد حمايت لازم برای منع پوشيدن برقع در ساختمانهای دولتی را کسب کند.

XS
SM
MD
LG