لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

پزشک مخصوص مایکل جکسون متهم به قتل غیرعمد این ابرستاره فقید موسیقی پاپ شد


پس از مدت ها انتظار، دادستانی لس آنجلس روز دوشنبه پزشک مخصوص مایکل جکسون را در مرگ نابهنگام این سلطان موسیقی پاپ مقصر شناخت. این واقعه درحالی اتفاق می افتد که گزارش های پزشکی قانونی نشان می دهند که معالجات ومراقبت های دکتر «کنراد موری» در آخرین ساعات زندگی مایکل جکسون از او، با معیارهای قابل قبول پزشکی مغایرت داشته است.

دکتر «موری» که یک متخصص بیماری های قلبی است، سال گذشته هنگامی که مایکل جکسون برای تور بزرگ بازگشت به صحنه خود آماده می شد برای مواظبت و مراقبت از او استخدام شده بود. دکتر موری که در دادگاهی در نزدیکی فرودگاه لس آنجلس حاضر می شد پس از شنیدن این اتهامات اعلام بی گناهی کرد. این جلسه دادگاه با حضور نمایندگان صدها رسانه بین المللی و اعضای خانواده مایکل جکسون برگزار شد. خارج از محوطه دادگاه گروهی از طرفداران مایکل جکسون در حالی که تی شرت های مشابهی به تن داشتند، بیرق هایی به دست گرفته بودند که روی آن نوشته بود:«عدالت برای مایکل.»

درگزارش ۵١ صفحه ای مقامات پزشکی قانونی در رابطه با مرگ نا بهنگام مایکل جکسون در ماه ژوئن گذشته که با کمک و همکاری نزدیک مقامات دادستانی شهرلس آنجلس تهیه شده است، یک پرونده جنایی علیه دکتر «کنراد موری» ساخته خواهد شد که در آن مسئله استفاده از یک نوع داروی بیهوشی به نام «پروپوفول» در مرکز توجه قرار دارد. شواهد نشان داده است که دکتر موری از این داروی بیهوشی به جای قرص خواب آور برای مایکل جکسون استفاده می کرده است.

پیش از این مقامات پزشکی قانونی شهر لس آنجلس اعلام کرده بودند که علت مرگ مایکل جکسون مصرف داروی بیهوشی «پروپوفول» مخلوط با داروهای آرام بخش دیگر بوده است. در آخرین گزارش های پزشکی قانونی در این رابطه که مکمل گزارش های قبلی محسوب می شود ثابت شده است که مقدار داروی بیهوشی که به مایکل جکسون داده شده برابر با مقدار بیهوشی بوده است که برای یک جراحی حساس و طولانی مدت از قبیل جراحی قلب باز و از این قبیل به یک بیمار تزریق می شود.

دکتر«کنراد موری» در بازرسی های پیش گفته بود که مایکل جکسون از بیماری بی خوابی شدید رنج می برده و این خواننده از سال ها پیش برای به خواب رفتن از ماده «پروپوفول» استفاده می کرده است. ماده سفید رنگی که مایکل جکسون آن را «شیر» قبل از خواب می خوانده است. اما یک پزشک متخصص بیهوشی که برای بررسی این پرونده با مقامات پزشکی قانونی شهر لس آنجلس همکاری داشته است مدعی است که تا کنون گزارشی مبنی بر استفاده از این داروی بیهوشی برای رفع مشکل بی خوابی به دست نیامده است بلکه «پروپوفول» فقط در رابطه با مواردی چون خودکشی، قتل عمدی و یا استفاده اتفاقی از آن به ثبت رسیده است.

این پزشک در ادامه گزارش خود اضافه می کند که به دلیل خطراتی که در استفاده از «پروپوفول» برای بیماران وجود دارد، ازجمله ایست قلبی، فقط از طریق پزشک متخصص بیهوشی باید اقدام به مصرف آن کرد و پس از مصرف نیز بیمار باید تا پایان از بین رفتن اثرات این دارو تحت نظر و مراقبت شدید و لحظه به لحظه پزشک متخصص باشد.

شواهد به دست آمده از اطاق خواب مایکل جکسون نشان می دهد که هیچ نوع سیستم اندازه گیری مقدار دارو یا دستگاه مراقبت بعدی وجود نداشته است که پس از تزریق این ماده خطرناک بیهوشی، اطلاعات مربوط به شرایط بیمار را در اختیار پزشک مخصوص قرار دهد. کپسول اکسیژنی که در اطاق خواب مایکل جکسون قرار داشته نیز خالی بوده است. این در حالی است که دکتر موری اقرار کرده است که پس از تزریق ماده بیهوشی جکسون را در اطاق خواب تنها گذاشته است.

کارشناسان معتقدند که دفاعیات دکتر موری بر روی این مسئله متمرکز خواهد شد که آیا این پزشک در استفاده از داروی بیهوشی در مورد مایکل جکسون زیاده روی کرده است و یا اینکه سهوا اشتباهی رخ داده است که موجب قتل این خواننده شده است.

در طول محاکمات دکتر موری، تیم دادستانی اجباری به اثبات مسائل جنبی از جمله این مسئله که قتل عمدی یا غیرعمدی با نقشه قبلی بوده است را ندارد. در مجموع اتهامات علیه دکتر موری با اتهامات ناشی ازیک قتل عمدتفاوت های فاحشی دارد و در صورت محکومیت مجازات آن چهار سال زندان خواهد بود.

دکتر موری در طول مدت دادگاه رسیدگی ساکت بود و پس از آن با پرداخت ٧۵هزار دلار وثیقه مالی موقتا آزاد شد. در بیرون محوطه دادگاه، وکیل مدافع دکتر موری به خبرنگاران گفت که موکل او به احتمال قوی تبرئه خواهد شد: «ما اگربتوانیم یک هیات منصفه درست داشته باشیم به نتیجه خواهیم رسید.»

دکترموری توسط ماموران پلیس و با احتیاط از میان جمعیتی که او را «قاتل» می خواند به داخل دادگاه همراهی شده بود. وکیل مدافع دکتر موری گفت که موکل او از این حرکت و شعارهای جمعیت در شوک و ناباوری فرو رفته است. او گفت دکتر موری و مایکل جکسون دوستان خوبی بوده اند و این پزشک تا کنون بارها برای دیدار از مقبره جکسون به گورستان فارست لاون رفته است: «این یک کابوس وحشتناک برای دکتر موری بوده است. بیش از هر چیز به این دلیل که او یکی از بهترین دوستان خود را از دست داده است.»

دکتر موری که اجازه طبابت در سه ایالت تکزاس، کالیفرنیا و نوادا را دارد در نظر دارد تا به کار طبابت و بازدید از بیماران خود در شهر«لاس وگاس» ادامه دهد اما آینده او در حرفه پزشکی هنوزمشخص نیست. یک شورای پزشکان در کالیفرنیا در نظر دارد تا از دادگاهی خواستار تعلیق جواز کار پزشکی دکتر موری تا آغاز دادگاه رسیدگی به اتهامات او در ماه آوریل آینده شود. آزادی مشروط دکتر موری او را علاوه بر پرداخت وثیقه مالی از استفاده از ماده «پروپوفول» و یا هر داروی خواب آور و مخدر دیگر بر حذر داشته است.

رئیس دادگاه عالی شهر لس آنجلس ضمن اخطار به دکتر موری گفت : «دیگرنمی خواهیم شما به کسی داروی بیهوشی تزریق کنید.»

XS
SM
MD
LG