لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

بحران در یک سینمای آلمان؛ گروگانگیر توسط پلیس کشته شد


مهاجم پس از آغاز عملیات نیروهای ویژه ضدتروریسم آلمان از پا در آمد.
مهاجم پس از آغاز عملیات نیروهای ویژه ضدتروریسم آلمان از پا در آمد.

اندکی پس از انتشار خبر اقدام به گروگانگیری و تیراندازی یک فرد ناشناس در روز پنجشنبه در یک سالن سینما در آلمان، رسانه‌های محلی از کشته شدن فرد مهاجم توسط نیروهای ویژه پلیس خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مرد مسلحی که اقدام به این حمله کرده بود در عملیات ماموران ویژه ضدتروریسم آلمان از پا در آمد و بنا بر اعلام وزارت کشور آلمان، کسی زخمی نشده است.

پیشتر رسانه های محلی گزارش داده بودند که در اثر تیراندازی یک مرد نقاب دار، بین ۲۰ تا ۵۰ نفر زخمی شدند. مشخص نیست اعلام وزارت کشور مبنی بر زخمی نشدن هیچکس، مربوط به عملیات پلیس بوده یا نقض اخبار قبلی.

از هویت و انگیزه مهاجم، یا وابستگی احتمالی او به گروه های افراطی خبر قطعی منتشر نشده است. اما رسانه ها به نقل یکی از مقامات وزارت کشور آلمان گزارش داده اند که او دچار اختلالات روحی بوده است.

خبرگزاری رسمی آلمان، د.پ.آ، نیز در گزارشی در همین زمینه به نقل منابع آگاه نوشت که حمله امروز تروریستی نبوده است.

این سینما در یک مرکز خرید بزرگ در شهر فیرنهایم در جنوب غرب آلمان و نزدیک فرانکفورت واقع شده است، و در آن حدود ۱۰۰ واحد تجاری فعالیت داشته و هر روز میزبان حدود ۲۰ هزار بازدیدکننده است.

اینگونه حملات در آلمان چندان رایج نبوده است. در سال ۲۰۰۲ یک نفر در دبیرستانی در شهر ارفورت اقدام به تیراندازی کرد و ۱۶ نفر را، از جمله ۱۳ نفر از کارکنان مدرسه، ۲ دانش آموز و یک مامور پلیس، کشت.

در سال ۲۰۰۹ نیز یک مهاجم مسلح دیگر که لباس نظامی به تن کرده بود در مدرسه ای در شهر اشتوتگارت ۱۵ نفر را به قتل رساند.

آلمان در سال گذشته پیشگام پذیرش پناهجویان عمدتا خاورمیانه ای بوده که باعث بروز نگرانی هایی شده است. این نگرانی شامل نفوذ عوامل گروه های افراطی مانند داعش و تحرکات گروه های نژادپرست علیه خارجی ها در آن کشور است.

XS
SM
MD
LG