لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

ژنرال مولن: چين کليد کاهش تنش ها در شبه جزيره کره است


ژنرال مولن: چين کليد کاهش تنش ها در شبه جزيره کره است
ژنرال مولن: چين کليد کاهش تنش ها در شبه جزيره کره است

آدميرال مايک مولن، رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا، در مصاحبه ای با شبکه تلويزيونی «سی اِن اِن» که قرار است در روز يکشنبه پخش شود، چين را بعنوان کليد کاهش تنش ها ميان کره شمالی و کره جنوبی، مطرح می کند. ژنرال مولن می گويد که منافع چين، نزديکترين متحد کره شمالی، به اندازه هر کشور ديگری در اثر بی ثباتی در شبه جزيره کره، آسيب خواهد ديد.

کره شمالی روز جمعه اخطار کرد که مانور مشترک نيروهای آمريکا و کره جنوبی، شبه جزيره کره را به لبه پرتگاه جنگ می کشاند. سه شنبه پيش، کره شمالی يکی از جزاير کره جنوبی را گلوله باران کرد، و فرمانده نيروهای آمريکايی مستقر در کره جنوبی نيز از آن جزيره، بازديد کرد.

صبح جمعه و کم وبيش همزمان با بازديد ارتشبد «والتر شارپ،» فرمانده نيروهای آمريکايی مستقر در کره جنوبی، از جزيره «يون پيونگ،» کره شمالی در شديد ترين اظهارات از هنگام اوج گيری بحران کره شمالی با همسايه جنوبی خود، هشدار داد که مانور مشترک نظامی نيروهای ايالات متحده و کره جنوبی آشکارا کره شمالی را هدف قرار داده و پيونگ يانگ نيز آن را عملی تهديد آميز، تلقی می کند.

حساسيت اوضاع باعث شد تا فرمانده نيروهای آمريکايی مستقر در کره جنوبی تنها به ديدار از خرابی ها در جزيره یئون پیه ئونگ و اظهاراتی کلی، قناعت کند.

به گفته کره شمالی، مانور نظامی مشترک آمريکا و کره که برای روزهای شبنه و يکشنبه و با شرکت يکی از ناوهای هواپيمابر ناوگان هفتم آمريکا برنامه ريزی شده است، بی احتياطی بزرگی است و يک قدم ديگر شبه جزيره را به جنگی تمام عيار نزديکتر خواهد کرد.

هنگام بازديد فرمانده نيروهای آمريکا از جزيره گلوله باران شده، يکبار ديگر صدای توپخانه کره شمالی بگوش می رسيد، اما گلوله ها به هدفی در خاک کره جنوبی اصابت نکردند.

بامداد سه شنبه که صدها گلوله توپ شليک شده از کره شمالی به جزيره «يون پيونگ» کره جنوبی اصابت کرد، جمعيت تقريبا ۱۲۰۰ نفره آن جزيره را کاملا غافلگير کرد، و يکی از مقام های آن کشور نيز گفت که بعد از حمله روز سه شنبه، تنها ۴۷ نفر در جزيره يون پيونگ، باقی مانده اند.

اين وخيم ترين حادثه ميان دو کره بعد از پايان جنگ ميان دو کشور در ۵۵ سال پيش بود و به کشته شدن ۴ تن که دونفر آنها غيرنظامی بودند، منجر شد. وزير دفاع کره جنوبی هم به دليل انتقاد از واکنش کند نيروهای مسلح به حملات کره شمالی از سمت خود استعفا داد، و «لی ميونگ- باک،» رييس جمهوری کره جنوبی، «لی هی-وون،» رييس سابق ستاد مشترک، را به سمت وزير دفاع کره جنوبی منصوب کرد.

باوجوديکه دو کره گاه و بيگاه شاهد درگيری های مرزی بوده اند، اين اولين بار از زمان پايان جنگ ميان دو کشور در شصت سال پيش است که يکی از اين درگيری ها به کشته شدن غير نظاميان، منجر شده است.

پيونگ يانگ می گويد روزهای هشدارهای شفاهی به سر رسيده و ارتش آن کشور آماده است، کره جنوبی را زير رگبار گلوله قرار دهد.

در همين حال «والتر شارپ،» فرمانده نيروهای آمريکايی مستقر در کره جنوبی، که برای نشان دادن همبستگی واشنگتن با سئول از «يون پيونگ» ديدن کرد در جريان ديدار خود از اين جزيره گفت «آن چه من در اين جا مشاهده کردم، اساساً روشن می کند کره شمالی به اين جزيره حمله کرده است و اين اقدام نقض آشکار پيمان متارکه جنگ در شبه جزيره کره است.»

جزيره «يون پيونگ» با جمعيت ۱۳۰۰ نفر در ۸۰ کيلومتری جنوب کره جنوبی قرار دارد، اما تنها در ۱۱ کيلومتری شمال واقع است. در پی اقدام نظامی کره شمالی، نگرانی از يک جنگ تمام عيار در اين شبه جزيره بالا گرفت. سئول ۴ هزار سرباز را به حالت آماده باش در آورد و با اعمال مقررات جديد و استفاده از تجهيزات پيشرفته، جزيره «يون پيونگ» را برای درگيری های بيشتر آماده ساخت.

در همين حال گروهی از ساکنان سئول در اعتراض به مانور نظامی مشترک کره جنوبی و آمريکا در مقابل پايگاه نظامی آمريکا تجمع کردند. يکی از فعالين گروه صلح کره جنوبی در اين تجمع گفت: «ما واقع بين هستيم و از اين رو می دانيم که اين مانور نظامی مشترک، صلح در شبه جزيره کره را به خطر می اندازد. يک درگيری محدود نظامی می تواند اين منطقه را به جنگ تمام عيار برساند.»

در خبری ديگر در همين رابطه پارلمان ژاپن در قطعنامه روز جمعه خود که به طور يکپارچه به تصويب همه نمايندگان رسيد حمله توپخانه ای کره شمالی به کره جنوبی را بشدت محکوم کرد.
در قطعنامه اقدام پيونگ يانگ، به عنوان آتشباری کورکورانه، و اقدامی کاملا بيرحمانه و حمله به غير نظاميان غير قابل توجيه قلمداد شده است.

نائوتو کان، نخست وزير ژاپن، گفت اقدام کره شمالی نشان داد که سياست توکيو در حمايت از کره جنوبی سياستی درست بوده است. نائوتو کان گفت هدف دولت او گردآوری اطلاعات پيرامون اين رويداد و نحوه رويارويی باآن است. وی ضمن اعلام همکاری با سئول و واشنگتن در اين زمينه ابراز اميدواری کرد که سازمان ملل متحد هم واکنش مناسبی به اين حادثه، نشان دهد.
در قطعنامه پارلمان ژاپن با قربانيان حمله آتشبار کره شمالی ابراز همدردی شده است.

XS
SM
MD
LG