لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۹

صدای شلیک توپخانه در شبه جزیره کره به گوش می رسد


Cambodian trafficked fishermen return from Indonesia after being freed or escaping from slave-like conditions on Thai fishing vessels, talks to journalists at the Phnom Penh International airport, December 12, 2011. (AFP)
Cambodian trafficked fishermen return from Indonesia after being freed or escaping from slave-like conditions on Thai fishing vessels, talks to journalists at the Phnom Penh International airport, December 12, 2011. (AFP)

صدای شلیک توپخانه در شبه جزیره کره موجب صدور هشدارهای جدید درباره افزایش تنش ها میان کره شمالی و جنوبی شده است.
ساکنان جزیره «یئوپیه ئونگ» در روز جمعه از شنیدن صدای شلیک توپخانه از قلمرو کره شمالی خبر دادند.
مقامات نظامی کره جنوبی گفتند هیچ گلوله ای به قلمرو این کشور اصابت نکرده است اما این اخبار تنها سه روز پس از حمله خمپاره اندازهای پیونگ یانگ به جزیره مرزی دو کشور منتشر می شود. در این حمله دو عضو نیروی دریایی کره جنوبی و دو غیرنظامی کشته و ۱۸ نفر مجروح شدند.
حمله توپخانه ای کره شمالی با اظهارات شدیدالحن مقامات پیونگ یانگ همراه بود که روز جمعه هشدار داد دو کشور به مرحله «ورود به جنگ» نزدیک می شوند.
از سوی دیگر آژانس خبری مرکزی کره شمالی، از مانور نظامی مشترک میان آمریکا و کره جنوبی را که قرار است روز یکشنبه آغاز شود انتقاد کرد و هشدار داد که این رزمایش، شبه جزیره کره را به پرتگاه جنگ نزدیک می کند.
همزمان، افزایش تنش ها و همچنین مانور نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا، صدور هشدار از جانب چین را موجب شده است.
وزارت خارجه چین روز جمعه گفت پکن باهرگونه «اقدام یک جانبه نظامی» که بدون اجازه چین صورت بگیرد، مخالف است.
قانونگزاران ژاپنی نیز درباره وضعیت پیش آمده در شبه جزیره کره ابراز نگرانی کرده اند و با اکثریت آرا در روز جمعه قطعنامه ای را در محکومیت حمله توپخانه ای کره شمالی به همسایه جنوبی آن، صادر کردند.
برخی ساکنین جزیره یئونپیه ئونگ روز جمعه از ترس حملات بیشتر کره شمالی، خانه های خود را تخلیه کردند.
ژنرال والتر شارپ، فرمانده سربازان آمریکایی در کره جنوبی روز جمعه از این جزیره بازدید کرد. او از پیونگ یانگ خواست از انجام هرگونه حمله خودداری کرده و فورا با نماینده سازمان ملل متحد ملاقات کند.
کره جنوبی نیروهای خود را در جزایر دریای زرد و در مرز با کره شمالی تحکیم کرده است و مقامات گفته اند قوانین نظامی را به شکلی تغییر داده اند که در صورت هرگونه حمله نظامی احتمالی در آینده از سوی کره شمالی، نیروهای کره جنوبی پاسخ کوبنده تری بدهند.
این درحالی است که لی میونگ باک، رئیس جمهوری کره جنوبی روز جمعه، رئیس ستاد مشترک سابق این کشور را به عنوان وزیر دفاع خود معرفی کرد.
وزیر دفاع سابق کره جنوبی در مقابل انتقاداتی که او را به پاسخگویی ضعیف در مقابل حمله کره شمالی متهم کردند، استعفا داد.

XS
SM
MD
LG