لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۹

آوای چکش بازسازی جانشین صدای گلوله در موگادیشو


استقرار صلح در موگادیشو، پایتخت سومالی چهره بهتر و جدیدتری به این شهر داده است. ساکنان پس از سال ها اقامت در اردوگاه های موقتی پراکنده در سراسر شهر به پایتخت بازمی گردند و خانه های گلوله خورده و جنگ زده خود را بازسازی می کنند و کسب و کارهای مردم بار دیگر احیا می شوند.

در خیابان های موگادیشو، صدای چکش جانشین صدای سلاح های خودکار شده است. ساخت و ساز خانه ها، هتل ها و مراکز خرید جدید همه جا در جریان است. کسب و کارها بار دیگر رونق می گیرند و نهادهای دولتی بازسازی شده اند و مالکان زمین های خود را از متصرفان پس می گیرند.

حسن سنکای علی، مالک یک مغازه چوب بری و الوارسازی در محله معروف به «کیلومتر پنج» می گوید تقاضا برای مصالح ساختمانی بسیار زیاد شده و قیمت این مصالح نیز افزایش یافته است.

علی گفت مردم برای خرید مصالح مراجعه می کنند. بیشتر مردمی که برای خرید مراجعه می کنند، یا در حال ساخت یک خانه جدید هستند و یا در حال بازسازی خانه های خود هستند.

ساختارهای زیربنایی موگادیشو، در طی ۲۱ سال بی قانونی و هرج و مرج به ویرانه و خرابه بدل شده است. این شهر هم اکنون بلندترین آرامش نسبی را تجربه می کند و پیشرفت های قابل توجهی حاصل کرده است.

یک انبار جدید در «کیلومتر پنج» ساخته می شود. محمد حسین، مدیر ساخت این انبار می گوید ساختمان های منطقه در پی سال ها درگیری و جنگ ویران شده بودند، اما مردم بازسازی را آغاز کرده اند. او گفت «ساخت و ساز زمانی آغاز شد که نیروهای دولتی شش ماه پیش کنترل این بخش را به دست گرفتند. مردم به سرپناه نیاز دارند. آن ها می خواهند زندگی کنند».

منابع محدود و تقاضای بسیار
محمد احمد نور، شهردار موگادیشو به صدای آمریکا گفت منابع محدودی در اختیار دارد و گردآوری این منابع در شهرهای که در آن ساخت و ساز رونق گرفته، دشوار است.

او می گوید «ما برای دسترسی به خدمات ابتدایی با چالش روبرو هستیم، بنابراین من نمی توانم رقم دقیقی به شما بدهم، اما می توانم بگویم که این رقم بسیار بالا است... همه جا، به جای این که صدای گلوله باران بیاید، صدای میخ و چکش می آید».

مردم موگادیشو زندگی را از سر گرفته اند، اما هنوز راه طولانی برای بازگشت نظم و امنیت باقی است. در بعضی از محله ها، شبه نظامیان هنوز ایست های بازرسی دولتی را کنترل می کنند و این امر یادآور روشنی از آشفتگی و بی نظمی است که سالیان طولانی بر شهر حاکم بود.

بازگشت مهاجران و آوارگان به کشور
رونق اقتصادی کشور در گرو بازگشت مهاجران و سرمایه گذاری های میلیونی آن ها است. این سرمایه گذاری ها عامل کارآفرینی برای هزاران شبه نظامی جوانی خواهد بود که مشتاق هستند دست از قتل و کشتار بردارند.

محمود حرید داگی شش ماه پیش از لندن به موگادیشو برگشت و در نزدیکی ساحل لیدو یک رستوران جدید باز کرد. او همچنین قصد دارد یک هتل بسازد. او گفت تعداد بیشتری از سومالی تباران مقیم خارج از کشور باید به وطن بازگردند و اقتصاد کشور را بسازند.

او گفت حداقل چهل نفر در رستوران او اشتغال دارند و این کارآفرینی برای او از کسب سود مهم تر است. داگی گفت «کارآفرینی برای مردم مهم است، اگر شغل ایجاد کنیم، می توانیم به مردم بگوییم سلاح هایتان را به زمین بگذارید، کار کنید و به بهزیستی و کامیابی خود کمک کنید».

داگی گفت بیکاری سبب شده است که نسل جوان به شبه نظامیان بپیوندند و معیشت خود را از طریق کشتار و اخاذی بگذرانند.

تجار و صاحبان مشاغل امیدوارند که گذار سیاسی کشور به انتخاب یک رئیس جمهوری منتهی شود. قرار است ماه جاری در سومالی انتخابات برگزار شود و این رای گیری عاملی برای پایدار شدن دور جدیدی از صلح و کامیابی خواهند بود. اما در بحبوحه امید و خوش بینی شش ماه گذشته در پایتخت، برقراری امنیت کماکان نگرانی عمده است.
XS
SM
MD
LG