لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۸

ترکیه به توسعه و بازسازی سومالی کمک می کند


ترکیه در جدید ترین تلاش برای گسترش نفوذ سیاسی و اقتصادی در آفریقا و ایفای نقش بزرگتری در صحنه بین المللی، با ارائه کمک های عمرانی و توسعه به سومالی نزدیک می شود.

بازسازی ، برقراری صلح و امنیت و کمک به تشکیل یک دولت ثابت، در راس فهرست هدف های ترکیه در سومالی قرار دارد. آنکارا با اقتصاد شکوفان خود همچنین به امکانات تجارتی آینده در بخش های انرژی، ساختمان و کشاورزی چشم دوخته است.

با این حال، ترکیه با چالشی عمده روبرو است. سومالی دو دهه است دولت مرکزی ثابتی ندارد. کشور سعی دارد خود را از خشکسالی سال پیش بیرون بکشد. دولت انتقالی سومالی که سازمان ملل متحد از آن پشتیبانی می کند، همچنین با گروه اسلامی افراطی الشباب می جنگد.

رسانه های ترکیه گزارش داده اند آنکارا در تلاش است به جنگ پایان دهد. آژانس های امداد در مناطقی که در کنترل دولت سومالی و الشباب قرار دارد فعالیت می کنند. ترکیه همچنین گفته است آماده است امکانات آموزشی برای سومالی فراهم آورد.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه اخیرا گفت آنکارا برای کمک به سومالی در انتظار دیگران نخواهد ماند. او سال پیش به عنوان نخستین رهبر غرب طی ده ها سال به سومالی رفت. سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه گفت ترکیه از آن زمان بیش از ۵۰ میلیون دلار کمک های انسانی برای مردم سومالی فرستاده است.
XS
SM
MD
LG