لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۸

ناامیدی مصریان از محاکمه مبارک


با به تعویق افتادن دوباره محاکمه حسنی مبارک، رییس جمهوری سابق مصر، برخی تردید دارند که این محاکمه اساساً انجام گیرد.

قرار است مبارک روز هشتم ماه ژوئن(ماه آینده میلادی) در دادگاه حاضر شود. این محاکمه تاکنون دوبار به تعویق افتاده است. اتهام آقای مبارک که اکنون هشتاد و پنج سال دارد، کشتار تظاهرکنندگانی است که علیه او به تجمع و راه پیمایی دست زده بودند.

وکلای مدافع مبارک می گویند شواهد تازه ای در دفاع از موکلشان به دادگاه ارائه خواهند داد. نخستین جلسه محاکمه رییس جمهوری پیشین مصر نزدیک به دو سال قبل (در ماه اوت دو سال پیش) برگزار شد.

مردم مصر اما، به نظر دلسرد می آیند و گویی اشتیاق و هیجان اولیه را برای آگاهی یافتن از نتیجه محاکمه مبارک ندارند. به تعویق افتادن چندباره این محاکمه سبب شده که بسیاری نتیجه بگیرند که معلوم نیست این محاکمه انجام خواهد شد یا نه و بنابراین به نوعی از انجام آن قطع امید کرده اند.

سعید صادق که استاد دانشگاه و کارشناس امور مصر است، در این خصوص به صدای آمریکا می گوید که بسیاری از تحلیلگران و ناظران جریان محاکمه حسنی مبارک را به محاکمه آگوستو پینوشه تشبیه می کنند و نگرانند که فرجام محاکمه مبارک نیز چون محاکمه پینوشه باشد.

آقای صادق معتقد است که مبارک به دست خود به شکنجه و کشتار مصریان معترض اقدام نکرده و واقعیت آن است که در لایه های میانی قدرت کسانی بوده اند که تصمیم هایی از این دست گرفته اند و مبارک هم به کسانی نیاز داشته که به آنها اتکا کند تا بتواند فرمانروایی کند.

با این همه، از آنجا که مصر در میان کشورهایی که بهار عرب را از سر گذرانده اند، تنها کشوری است که رییس جمهوری سابق خود را به دادگاه کشانده، چنین دادگاه و محاکمه ای مهم تلقی می شود و نقطه عطفی در تاریخ این گروه کشورها به شمار می رود.
XS
SM
MD
LG