لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۲

حسنی مبارک اتهامات فساد علیه خود را رد کرد


حسنی مبارک اتهامات فساد علیه خود را رد کرد
حسنی مبارک اتهامات فساد علیه خود را رد کرد

حسنی مبارک، رئیس جمهوری برکنار شده مصر در اولین سخنرانی خود از زمان سقوط حاکمیت اش در ماه فوریه، اتهام های مربوط به فساد را تکذیب کرد.

آقای مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر در اظهاراتی که از تلویزیون خبری العربیه در روز یکشنبه پخش شد گفت که برای دفاع از آبروی خود و خانواده اش، از «حقوق قانونی» خود استفاده خواهد کرد. او همچنین گفت خواستار همکاری با مقامات در کار تحقیق درباره ثروتش است و گفت هیچ حساب بانکی و دارایی در خارج از مصر ندارد.

تظاهرکنندگان مصری فشارهای خود بر مسئولان نظامی کشور را افزایش داده اند تا حسنی مبارک را برای رسیدگی به اتهامات مالی و دیگر اتهامات، محاکمه کنند. صدها تظاهرکننده از دستور ارتش برای ترک میدان تحریر در سومین روز تظاهرات علیه رهبر نظامی سرپیچی کردند.

تظاهرکنندگان در میدان تحریر قاهره در روز یکشنبه شعارهایی علیه محمد حسین طنطاوی سردادند. محمد حسین طنطاوی رئیس شورای نظامی مصر است که از زمان سقوط حسنی مبارک اداره امور مملکت را برعهده دارد.

تظاهرکنندگان ارتش را به حمایت از مبارک متهم کردند. حسنی مبارک پس از برکناری، همراه با خانواده اش در شهر ساحلی شرم الشیخ به سر می برد.

حتی پس از آن که ارتش مصر در روز شنبه اعلام کرد که آماده استفاده از زور برای تخلیه میدان تحریر است تا زندگی به حالت عادی بازگردد، مردم همچنان در این میدان باقی ماندند.

پیشتر در روز شنبه، منابع بهداشتی و پزشکی در مصر گفتند که سرکوب تظاهرکنندگان در میدان تحریر در هنگام سحرگاه دو کشته و ۱۵ مجروح برجای گذاشت. تلویزیون دولتی مصر به نقل از وزارت بهداشت این کشور تعداد کشته شدگان را یک نفر و مجروحان را ۷۱ نفر اعلام کرده است.

نیروهای نظامی مصر با استفاده از باتون و شلیک گلوله اقدام به پراکنده کردن تظاهرکنندگان در میدان تحریر کردند. تظاهرکنندگان می گویند پلیس معترضان را کتک زده است و لکه های خون در خیابان ها مشاهده می شود.

XS
SM
MD
LG