لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۱

گزارش رسمی مصر حسنی مبارک را مسئول کشتار معترضان می داند


گزارش رسمی مصر حسنی مبارک را مسئول کشتار معترضان می داند
گزارش رسمی مصر حسنی مبارک را مسئول کشتار معترضان می داند

گزارش تحقیقات رسمی مصر، در مورد خیزش ۱۸ روزه مصری ها که به سقوط حسنی مبارک، رییس جمهوری سابق این کشور منجر شد، رهبر پیشین مصر را مسئول مرگ صدها غیر نظامی دانسته است.

در این گزارش همچنین آمده است که پلیس، علیه معترضان دموکراسی خواه از زور بیش از اندازه استفاده کرده است.

گزارش روز سه شنبه هیئت حقیقت یاب تعیین شده از سوی دولت می گوید ۸۴۶ نفر از معترضان در خشونت ها کشته شدند - این رقم بیش از دو برابر تخمین های پیشین دولتی است.

در نا آرامی ها علیه دولت حسنی مبارک، ۲۶ مامور پلیس نیز کشته شدند.

هیئت حقیقت یاب، آقای مبارک را مسئول نهایی کشتار معترضان دانسته است، چرا که حبیب العادلی، وزیر کشور او به سرویس های امنیتی دستور داده بود که با استفاده از تیرهای واقعی به معترضان شلیک کند.

العادلی و چهار تن دیگر از مقام های ارشد در حال حاضر به اتهام کشتار معترضان در حال محاکمه هستند. آقای مبارک نیز به دلیل همین اتهامات تحت بازجویی است.

گزارش کمیته حقیقت یاب می گوید پلیس مصر علاوه بر استفاده از تیرهای واقعی، از تیرهای پلاستیکی و ماشین های آبپاش علیه معترضان استفاده کرد و عمدا خودروهای نظامی را به سمت جمعیت معترض به حرکت در آورد که طی آن، عده زیادی کشته شدند.

این گزارش اظهارت افسری که شهادت داده را منتشر کرده است که دستور داشت به سمت معترضان شلیک کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از گروه های حامی حقوق بشر مصر می گوید اولین گزارش رسمی مربوط به تظاهرات گسترده مخالفان حسنی مبارک - به دادستان ها کمک می کند که بسیاری از مسئولان سابق دولتی را به میز عدالت بکشاند.

محاکمه مسئولان سابق دولتی یکی از خواست های اصلی معترضان است.

یافته های دیگر این تحقیق حاکی از آن است که مسئولان امنیتی حسنی مبارک، به منظور بی ثبات کردن کشور در زمان گسترش اعتراضات مردمی، فرار زندانیان را هماهنگ کردند.

این گزارش می گوید در برخی مواقع، زندانبانان تیر هوایی شلیک کردند و یا با استفاده از گاز اشک آور، زندانیان را به فرار از زندان وادار کردند. گزارش همچنین می گوید ماموران پلیس دستور داشتند به صورت انتخابی، از برخی از خیابان ها که غارت در آن در جریان بود، عقب بکشند تا با ایجاد هرج و مرج و انتقال ترس به مردم، اعتراضات را عقیم بگذارند.

در این گزارش آمده، اینکه بسیاری از کشته شدگان به دلیل اصابت گلوله به سر و سینه کشته شده اند، از این امر نشانه دارد که دولت از تک تیراندازها استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG