لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۸

همسر و دختر محمد مصطفايی وارد نروژ شدند


همسر و دختر محمد مصطفايی وارد نروژ شدند
همسر و دختر محمد مصطفايی وارد نروژ شدند

محمد مصطفايی، وکيل سکينه محمدی آشتيانی، ماه گذشته از ايران خارج شده بود. موکل او، سکينه محمدی آشتيانی محکوم به اعدام است اين حکم با اعتراضات گسترده بين المللی، روبرو شده است. خانم آشتيانی متهم به داشتن روابط جنسی نامشروع شده است.

روز گذشته در ايتاليا در حمايت از سکينه محمدی آشتيانی تجمع اعتراض آميزی در مقابل سفارت ايران، در رم برگزار شد.

همسر و دختر محمد مصطفايی روز پنجشنبه وارد نروژ شدند. آقای مصطفايی، بيش از يک ماه پيش، در پی بازجويی مقامات امنيتی در تهران، ناپديد شد. پس از آن، همسر و برادر همسر او، بازداشت شدند. آقای مصطفايی، ابتدا خود را به ترکيه رساند، سپس با کمک سفارت نروژ در ترکيه، به نروژ رفت. او در يک ماه گذشته، نگران اجازه خروج همسر و دختر ۷ ساله خويش از ايران بود.

فرشته حليمی، همسر آقای مصطفايی، می گويد، تا لحظات پيش از پرواز، نگران بود که به سراغ او و دخترش بيايند و آنها را از هواپيما خارج کنند.

خانم حليمی می گويد که « پارميدا، خيلی برای پدرش دلتنگی می کرد. هر شب گريه می کرد، می گفت دلم برای بابام تنگ شده، کی می ريم بابامو ببينيم؟ الان فکر کنم خيلی خوشحال است.»

آقای مصطفايی نيز می گويد «خيلی خوشحالم. خيلی. هيچ چيز ديگری نمی خواهم. همسر و دخترم برايم کافی هستند.»

سکينه محمدی آشتيانی، ۴۳ ساله، به اتهام داشتن روابط جنسی نامشروع، محکوم به اعدام است. آقای مصطفايی، در مورد حکم اعدام موکل خود می گويد «الان در ماه رمضان، دولت خيلی از اعدام ها را متوقف کرده است. اما خبرنگاران و دولت های همه کشورها، بايد به حمايت خود از سکينه آشتيانی ادامه دهند، چون وضعيت او خوب نيست و در خطر است.»

در همين رابطه، در ايتاليا، تجمع اعتراض آميزی مقابل سفارت ايران در رم برگزار شد.

در اين تظاهرات از تصوير مانکن روی سنگ و ريختن خون مصنوعی استفاده شد.

آنجلو بونِلی، رهبر حزب سبز ايتاليا، می گويد «ما بايد مردم را در سطح بين المللی، عليه اين خشونت بسيج کنيم. ما خواستار حفظ احترام به حقوق انسانها در ايران هستيم.»

ريکاردو پاچيفيکو، دبير انجمن يهوديان رُم، می گويد اين تجمع بر عليه دولت ايران است و نه مردم ايران.

حکم اعدام سکينه محمدی آشتيانی با اعتراضات گسترده بين المللی روبرو شده است.

XS
SM
MD
LG