لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۰

انفجارهای انتحاری در مترو مسکو ۳۸ کشته برجای گذاشت


رسانه های روسيه می گويند بر اثر دو انفجار در مترو مسکو دست کم ۳۸ کشته و ۶۰ تن دیگر در ساعات پرتردد صبح دوشنبه مجروح شدند. به گفته شهردار مسکو این انفجارهای انتحاری توسط دو زن بمبگذار صورت گرفته است.

انفجار اول در ایستگاه «لوبیانکا» رخ داد و دست کم ۲۵ نفر از مسافران قطار و کسانی را که روی سکو ایستاده بودند کشت. این ایستگاه در مجاورت اداره مرکزی سازمان امنیتی دولت فدرال روسیه قرار دارد که جایگزین کا. گ. ب، سازمان اطلاعات و امنیت شوروی سابق شده است.

شاهدان از هرج و مرج شدید و دود غلیظ در دو ایستگاه مورد حمله خبر دادند.

انفجار دوم حدود ۴۰ دقیقه پس از انفجار اول و چهار ایستگاه پس از آن در ایستگاه «پارک کولتوری» رخ داد.

الکساندر بوتنیکوف، رئیس سازمان امنیتی دولت فدرال روسیه در دیدار با دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری این کشور گفت شواهد اولیه حاکی است که این حملات به تروریست های شمال قفقاز مرتبط است. هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت حملات را بر عهده نگرفته است اما ماه گذشته یک شبه نظامی شاخص چچن تهدید کرده بود که «جنگ» را به شهرهای روسیه خواهد آورد.

ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه، سفر خود را به سیبری نیمه کاره رها کرد تا هرچه زودتر به پایتخت بازگردد. او هشدار داد که «تروریست ها نابود خواهند شد.»

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده با محکوم کردن حملات، آن ها را اقداماتی ظالمانه خواند.

آقای اوباما گفت مردم آمریکا در مبارزه با افراط گرایی خشونت آمیز در کنار مردم روسیه می ایستند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان به همین مناسبت پیام تسلیت برای آقای مدودف فرستاد و نیکولا سرکوزی، رئیس جمهوری فرانسه نیز این حملات را «نفرت بار» خواند.

XS
SM
MD
LG