لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

رهبر شورشی چچن مسئولیت بمب گذاری های مسکو را می پذیرد


دوکو عمروف
دوکو عمروف

رهبر شورشی جمهوری چچن در روسیه، مسئولیت بمب گذاری های روز دوشنبه در سیستم راه آهن زیر زمینی مسکو را بر عهده گرفت.

«دوکو عمروف»، که رهبری ستیزه گران مسلمان در چچن و در مناطق نزدیک آن در قفقاز شمالی را بر عهده دارد، می گوید او شخصا دستور حملات را صادر کرد.

عمروف در ویدیویی که روز چهارشنبه در سایت غیر رسمی شورشیان اسلامگرا منتشر شد، می گوید بمب گذاری های دوگانه تلافی عمل نیروهای امنیتی روسیه در کشتن غیر نظامیان در قفقاز بوده است.

یکی از ایستگاه های مترو که هدف بمب گذاری قرار گرفت فقط چند متر با ستاد سرویس امنیت فدرال روسیه فاصله دارد. در بمب گذاری ها ۳۹ تن کشته شدند.

رهبر شورشی چچن گفت حملات در روسیه ادامه خواهد یافت.

پیشتر در روز چهارشنبه در حمله دو بمب گذار انتحاری به جمهوری داغستان در جنوب روسیه، دست کم ۱۲ تن کشته شدند.

انفجارها روز چهارشنبه، دو روز پس از حملات انتحاری مرگبار در مسکو، در شهر «کیزلیار» در نزدیکی مرز داغستان با چچن روی داد. دست کم ۹ افسر پلیس، از جمله رییس پلیس شهر، در میان کشته شدگان بودند و ۲۳ نفر نیز مجروج شدند.

وزیر کشور داغستان می گوید نخستین بمب گذار مواد انفجاری را زمانی که پلیس راهنمایی و رانندگی سعی کرد اتومبیلی را که او در آن بود متوقف کند منفجر کرد. دومین بمب گذار که لباس پلیس پوشیده بود، بمب دیگر را هنگامی که پلیس و ساکنان محل در اطراف صحنه انفجار اتومبیل جمع شده بودند منفجر کرد.

روز دوشنبه در دو انفجار انتحاری دیگر در سیستم راه آهن زیر زمینی مسکو ۳۹ تن کشته شدند.

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه می گوید یک گروه تروریستی واحد ممکن است در پشت سر هر دو حمله در مسکو و در داغستان قرار داشته باشد.

مقامات گفته اند بمب گذاری ها در مسکو توسط دو زن که با شورشیان مسلمان در جمهوری های نا آرام جنوب روسیه ارتباط داشتند صورت گرفت.

مسئولیت حملات انتحاری را کسی بر عهده نگرفته است.

روزنامه کومرسانت به نقل از رییس شورای امنیت روسیه می گوید مقامات درباره امکان درگیری گرجستان در انفجارهای مترو در مسکو تحقیق می کنند. او گفت اطلاعاتی به دست آمده است که حاکی است ماموران نیروهای ویژه گرجستان به تماس با گروه های تروریستی در قفقاز شمالی ادامه می دهند.

مقامات گرجستان از روسیه به دلیل بیان چنین موضوعی انتقاد کردند. اما یک مقام ارشد روز چهارشنبه گفت تفلیس آماده است در هر تحقیقاتی همکاری کند.

کرملین روز چهارشنبه گفت دیمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، فرمانی را برای به وجود آمدن یک سیستم حفظ امنیت حمل و نقل امضا کرده است.

خبرگزاری های روسیه به نقل از آقای مدودف می گویند روسیه به تروریست ها اجازه نخواهد داد کشور را بی ثبات کنند.

ماه پیش، «دوکو عمروف»، رهبر شورشی چچن عهد کرد دامنه جنگ برای استقلال چچن را به شهر هایی روسیه بکشاند.

XS
SM
MD
LG