لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۸

احضار مرتضوی در آستانه استیضاح وزیر کار


احضار مرتضوی در آستانه استیضاح وزیر کار
احضار مرتضوی در آستانه استیضاح وزیر کار

قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، حکم جلب سعید مرتضوی رییس تازه سازمان تامین اجتماعی را صادر کرده است. مجلس و دولت بر سر انتصاب دادستان سابق تهران به این سمت اختلاف دارند و قرار است چند روز دیگر وزیر کار ایران بخاطر انتصاب مرتضوی، در مجلس استیضاح شود.

سعید مرتضوی دادستان سابق تهران و رییس این روزهای سازمان تامین اجتماعی از سوی مقامات قضایی ایران به دادگاه احضار شده است.

انتصاب سعید مرتضوی به عنوان رییس سازمان تامین اجتماعی، در آخرین روزهای سال ۹۰، با واکنش نمایندگان مجلس شورای اسلامی روبرو شد. آنها می گویند سعید مرتضوی بخاطر عملکردش در سالهای گذشته از مقام قضایی تعلیق شده و بی تجربگی او در حوزه تامین اجتماعی دلیل دیگریست که نباید در این سمت باشد.

به همین دلیل مجلس قصد استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی را دارد. اگر مرتضوی تا یکشنبه از سمت خود کناره گیری نکند، در این روز عبدالرضا شیخ الاسلامی استیضاح می شود.

به نظر می رسد ورود قوه قضاییه به دعوای مجلس و دولت برسر سعید مرتضوی، به نفع مجلس تمام شود.

«قرار جلب به دادرسی» سعید مرتضوی در پی اعتراض خانواده محمد کامرانی صادر شده است.

امیر جوادی فر، محسن روح الامینی ، محمد کامرانی و رامین آقازاده قهرمانی حداقل چهار نفری هستند که در خشونت مقامات قضایی با بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات سال ۸۸، جان باختند.

بنابر رویه قضایی در ایران، اگر سعید مرتضوی در دادگاه حاضر نشود، حکم جلب وی صادر خواهد شد و پس از آن متهم تفهیم اتهام شده و قرار تامین مناسبی از وی اخذ می شود.

سایت تابناک امروز گزارش داده مرتضوی جلسه ای محرمانه با چند نماینده مجلس برگزار کرده تا استیضاح برگزار نشود اما در سوی دیگر، نمایندگان حامی استیضاح، اصرار دارند که آن را تا برکناری مرتضوی دنبال می کنند.

حتی زهره الهیان از نمایندگان ، پای رهبر جمهوری اسلامی را به ماجرا باز کرد و گفت آیت الله خامنه ای، در ماجرای کهریزک، مرتضوی را تعلیق قضایی کرده است.

در ده سال اخیر، عملکرد سعید مرتضوی در دستگاه قضایی بارها مورد اعتراض فعالان سیاسی و مدنی بود اما مقامات قضایی، ضمنی از مرتضوی، به عنوان مقام قضایی مورد حمایت بیت الله خامنه ای یاد می کردند.

مجلس ششم که اصلاح طلبان در آن اکثریت را داشتند، ۹ سال پیش از تخلفات مرتضوی و حتی نقش او در قتل زهرا کاظمی، خبرنگار و عکاس ایرانی کانادایی پرده برداشته بود.

XS
SM
MD
LG