لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۹

سایه استیضاح وزیر رفاه بخاطر انتصاب سعید مرتضوی


سایه استیضاح وزیر رفاه بخاطر انتصاب سعید مرتضوی

بعد از اصرار دولت برای انتصاب سعید مرتضوی به عنوان رییس سازمان تامین اجتماعی، تعدادی از نمایندگان مجلس اعلام کرده اند وزیر کار و رفاه اجتماعی را به خاطر این انتصاب، استیضاح خواهند کرد.

منتقدان دولت می گویند سعید مرتضوی که پیش از این دادستان تهران بوده، تجربه کار در تامین اجتماعی را ندارد و عملکرد او در قوه قضاییه حواشی زیادی داشته ؛ به همین دلیل صلاحیت لازم را ندارد.

پیش از این، الیاس نادران و چند نماینده اصولگرای مجلس ایران خواستار عدم انتصاب مرتضوی شده بودند اما دولت توجهی به این درخواست نکرد و یک روز مانده به پایان سال ۹۰، مراسم معارفه سعید مرتضوی برگزار شد.

مخالفان و منتقدان حکومت، در سالهای گذشته عملکرد سعید مرتضوی در توقیف مطبوعات و حتی بازداشت و آزار زندانیان سیاسی مورد انتقاد قرار داده اند. اکنون برخی از اصولگرایان هم می گویند مرتضوی غیر نداشتن تجربه، از متهمان پرونده بازداشتگاه کهریزک است که حداقل چهار نفر از معترضان به انتخابات سال ۸۸ در آنجا کشته شدند

تامین اجتماعی بزرگترین سازمان بیمه ای در ایران است که با پوشش ۲۳ میلیون نفر، پرداخت حقوق بازنشستگان، بیمه بیکاری و هزینه های درمانی را برعهده دارد.

پرویز سروری ، رییس کمیته امنیت داخلی مجلس می گوید طرح استیضاح وزیر کار و رفاه اجتماعی امضاهای لازم را دارد و احتمالا سه شنبه نهایی می شود.

در مقابل دولت احمدی نژاد چندان به اعتراض ها توجهی ندارد.

اکنون که مجلس از استیضاح وزیر کار و رفاه اجتماعی می گوید، سایت های پارسینه و ندای انقلاب به نقل از دولت نوشته اند که اگر شیخ الاسلامی توسط مجلس عزل شود، احمدی نژاد ، برای سه ماه، سعید مرتضوی را سرپرست این وزارتخانه خواهد کرد.

چالش مجلس و دولت در ماه های اخیر افزایش یافته است. بخصوص بعد از فاش شدن اختلاف نظر آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد.

رییس جمهوری ایران چندان به مجلس توجهی ندارد و حتی وقتی برای اولین بار در تاریخ برای طرح سوال از رییس جمهوری در مجلس حاضر شد، ترجیح داد مراسم را به شوخی بگذراند. اقدامی که خشم نمایندگان را در پی داشت.

با اینکه مجلس اختیار قانونی عزل وزرا و رییس جمهوری را دارد اما معمولا، از نظر رهبر جمهوری اسلامی تبعیت می کند.

رویه ای که شاید در مورد استیضاح احتمالی وزیر کار و رفاه اجتماعی لحاظ شود. سعید مرتضوی پیش از این مورد حمایت بیت آیت الله خامنه ای بوده است.

مجلس فعلی تا خرداد ماه فعالیت دارد و بعد جای خود را به مجلس دوره نهم خواهد داد.

XS
SM
MD
LG