لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۴

تنش و بیم خونریزی در تجمع سرنوشت ساز مخالفان مرسی


مخالفان مجمد مرسی طی تجمعی اعتراض آمیز در میدان تحریر قاهره، ۲۸ ژوئن ۲۰۱۳
مخالفان مجمد مرسی طی تجمعی اعتراض آمیز در میدان تحریر قاهره، ۲۸ ژوئن ۲۰۱۳

مخالفان مرسی می گویند بیش از ۲۲ میلیون نفر «تمردنامه» ای را امضا کرده اند که طی آن از محمد مرسی خواسته اند از قدرت کناره گیری کند.

سازمان دهندگان اعتراضی گسترده علیه محمد مرسی رییس جمهوری مصر روز شنبه، پیشاپیش این راه پیمایی اعتراض آمیز، گفتند که بیش از ۲۲ میلیون نفر تقاضانامه ای را امضا کرده اند و طی آن از محمد مرسی رییس جمهوری مصر خواسته اند از قدرت کناره گیری کند.

قرار است روز یکشنبه مخالفان مرسی در مصر دست به راه پیمایی بزنند و بیم آن می رود که این راه پیمایی به خشونت کشیده شود. به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، هم مخالفان و هم هواداران مرسی می گویند راه پیمایی روز یکشنبه سرنوشت ساز است.

اپوزیسیون مصر می گوید با پشتوانه میلیونی مردم قدرت بسیاری دارد، اما مدرکی مبنی بر آن ارائه نکرده است که شمار امضاهای تقاضانامه کناره گیری مرسی از قدرت را ثابت کند. این تقاضانامه، نامه تمرد نام یافته است.

امضا شدن این تمردنامه توسط ۲۲ میلیون نفرـ اگر این آمار واقعی و معتبر باشد ـ به آن معناست که نزدیک به دو برابر کسانی که یک سال پیش به مرسی رای دادند و خواهان رسیدن وی به ریاست جمهوری شدند، اکنون خواهان برکناری او هستند.

طرفداران مرسی اسلام گرایان محافظه کار و اعضای حزب اخوان المسلمین هستند و سکولارها، مسیحیان، لیبرال ها، و مسلمانان میانه رو مصر اپوزیسیون مصر را شکل داده اند.
XS
SM
MD
LG