لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۷

بالا گرفتن ناآرامی ها در مصر


تجمع اعتراضی مخالفان محمد مرسی در میدان تحریر قاهره، جمعه، ۲۸ ژوئن ۲۰۱۳
تجمع اعتراضی مخالفان محمد مرسی در میدان تحریر قاهره، جمعه، ۲۸ ژوئن ۲۰۱۳

روحانیون مصر نسبت به خطر بروز جنگ داخلی در آن کشور هشدار داده اند و از پیشنهاد محمد مرسی برای گفت و گو با مخالفان استقبال کرده اند.

با بالا گرفتن اعتراض های ضددولتی در مصر امروز شنبه دو تن در برابر دفتر حزب اخوان المسلمین در اسکندریه کشته شدند.

یکی از این دو نفر، شهروند آمریکا بوده است. در جریان تجمعی اعتراض آمیز در دهانه کانال سوئز نیز در یک انفجار، یک نفر کشته و ۱۰ تن دیگر مجروح شدند.

پلیس مصر می گوید هنوز سبب این انفجار روشن نیست اما به احتمال قوی علت آن، بمبی بوده که دفتر یک حزب اسلام گرا را هدف قرار داده است.

روحانیون مصر به دنبال ناآرامی های هفته اخیر در آن کشور، نسبت به احتمال خطر جنگ داخلی هشدار داده اند. روحانیون متنفذ دانشگاه معتبر اسلامی الازهر قاهره، از پیشنهاد محمد مرسی، رییس جمهوری مصر، برای گفت و گو با گروه های اپوزیسیون در آستانه تجمع های اعتراض آمیز فردا یکشنبه استقبال کرده اند.

سفارت آمریکا در قاهره با انتشار بیانیه ای از تصمیم خود برای خارج کردن کارکنان غیرضروری و اعضای خانواده های دیپلمات های آمریکایی از مصر خبر داد و بار دیگر آمریکاییان را از سفر به مصر برحذر داشت.

اخوان المسلمین اعلام کرده است که ۸ دفتر از ۱۰ دفتر آن حزب در سراسر مصر هدف حمله قرار گرفته است. مقام های مصری می گویند در درگیری های خشونت آمیز در نقاط گوناگون آن کشور بیش از ۷۰ تن مجروح شده اند.

سازمان ملل متحد، ایالات متحده، و اتحادیه اروپا از مقام های مصر خواسته اند تا برای برقراری آرامش در آن کشور بکوشند.

رهبران اپوزیسیون مصر خشونت جاری در آن کشور را محکوم کرده اند. ارتش مصر که هشدار داده در صورت خارج شدن مهار کشور از دست سیاستگران، وارد عمل خواهد شد، بیانیه ای صادر کرده و طی آن اعلام کرده است که نیروهای خود را به جای جای مصر اعزام کرده تا از جان شهروندان محافظت کنند.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که چند ده هزار تن از مخالفان محمد مرسی در اسکندریه دست به تظاهرات زدند و تظاهرکنندگان به سمت نگهبانان دفتر حزب اخوان المسلمین سنگ و آجر پرتاب کرده اند و صدای شلیک گلوله در جریان این گردهم آیی های اعتراض آمیز شنیده شده است.

XS
SM
MD
LG