لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

افزایش تکثر تماشاگران: در سال ۲۰۱۶، زن‌ها و اقلیت‌های نژادی بیشتری سینما رفتند


فیلم مهتاب، برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال
فیلم مهتاب، برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

در حالیکه نسبت سیاهپوستان و آسیائی‌تباران در میان تماشاگران سینما افزایش پیدا کرد، از شمار سفیدپوستها اندکی کاسته شد. گزارش سالانه اتحادیه تهیه‌کنندگان و توزیع‌کنندگان فیلم نشان می‌دهد که اکثریت تماشاگران سه فیلم از ۵ فیلم بالای جدول پرفروش‌ترین‌ها را زن‌ها تشکیل می‌دادند. در سال ۲۰۱۶، تهیه‌کنندگان فیلم‌ها در گزینش قصه‌ها و سوژه‌ها، به تکثر بیشتر روی آوردند.

سناتور سابق، «کریس داد»، رئیس اتحادیه سینمای آمریکا، در تماس با خبرنگاران روز چهارشنبه ۲۲ مارچ، گفت فیلم‌های نامزد اسکار ، با تمرکز بر اقلیت‌های نژادی، در تکثر تماشاگران تاثیر داشتند ولی برای تکثر واقعی جلو و پشت دوربین، راه درازی در پیش است.

«جان فیتیان» رئیس اتحادیه ملی سینماداران آمریکا، گفت رشد تماشاگر در سال ۲۰۱۶، مدیون تکثر موضوعی در فیلم‌ها بود.

فصل هفتم از مجموعه سینمائی «سریع و خشمگین» Furious 7
فصل هفتم از مجموعه سینمائی «سریع و خشمگین» Furious 7

وی از مجموعه فیلم‌های پرفروش «سریع و خشمگین» Fast and Furious به عنوان مثال یاد کرد و گفت عظمت این مجموعه، برای هیچکس قابل تصور نبود. بازیگران اصلی این فیلم‌ها، نماینده جمعیت کره زمین هستند، و شاهد درآمدهای بیشتر برای چنین فیلم‌هائی هستیم.

عمده‌ترین تولیدکننده وپخش‌کننده فیلم جهان در سال ۲۰۱۶، شرکت دیزنی بود که واحد «لوکاس فیلم» آن در سال گذشته در دو فیلم از مجموعه جنگ ستارگان، در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، بر تکثر نژادی قهرمان‌های داستان‌ها، افزود.

سال ۲۰۱۵، که در فهرست نامزدهای جایزه اسکار بازیگری، چهره‌های رنگین‌پوست شرکت نداشتند، با شعار «اسکار چه سفید» مورد انتقاد فعالان حقوق مدنی قرار گرفت.

گزارش سالانه اتحادیه تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان نشان می‌دهد که نه تنها موسسه برگزارکننده جایزه اسکار، بلکه تهیه‌کنندگان و استودیوهای بزرگ در سال ۲۰۱۶ روش خود را تغییر دادند.

نتیجه آن، در اسکار ۲۰۱۶ آشکار شد که شمار قابل توجهی از هنرمندان رنگین‌پوست و فیلم‌هائی در باره سیاهان و مبارزه علیه تبعیض نژادی، در میان نامزدهای اسکار بودند و فیلم «مهتاب» در باره بزرگ شدن یک سیاهپوست همجنسگرا در محله‌ای فقیرنشین در میامی معاصر، جایزه بهترین فیلم را دریافت کرد.

از جمله دیگر فیلم‌های موفق سال، «حصارها» و «ارقام پنهان» قابل ذکر هستند، که نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم بودند. قهرمانان هر دو این فیلم ها را اقلیت سیاهپوست تشکیل می‌دادند.

افزایش تکثر

آمار اتحادیه سینمای آمریکا نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۶، شمار تماشاگران سیاهپوست، ۴۷ درصد نسبت به سال قبل، افزایش داشت و از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسید. همچنین، همین آمار نشان می‌دهد که ۱۴ درصد از تمام بلیت‌های سینما را سیاهپوستان خریدند، که نسبت به سال قبل از آن، که ۱۱ درصد بود، افزایش قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد.

شمار سینماروهای آسیائی‌تبار، از جمله چینی‌تباران، نیز از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار در سال ۲۰۱۵ به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار افزایش یافت و این گروه، ۱۴ درصد از سینماروها را تشکیل دادند، در حالیکه نسبت آنها در کل جمعیت آمریکا، ۸ درصد است.

از سوی دیگر، آمار سینماروهای سفیدپوست کاهش یافت و از ۱۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۵ به ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۶ رسید. نسبت سفیدپوستان در میان تماشاگران، از ۵۵ درصد به ۵۱ درصد سقوط کرد.

فیلم یافتن دوری از واحد پیکسار شرکت دیزنی، زنان را بیشتر از مردان به خود جلب کرد
فیلم یافتن دوری از واحد پیکسار شرکت دیزنی، زنان را بیشتر از مردان به خود جلب کرد

در سال ۲۰۱۶ تماشاگران زن بیشتری به سینما روی آوردند. نسبت زن‌ها در میان تماشاگران سه فیلم پرفروش سال، از مردان بیشتر بود. مثلا ۵۵ درصد تماشاگران فیلم «یافتن دوری» را زن‌ها تشکیل می‌دادند. ۵۴ درصد از تماشاگران فیلم «زندگی مخفی حیوانات خانگی» زن بودند و فیلم «کتاب جنگل» هم ۵۲ درصد تماشاگر زن داشت. در حالیکه در سال ۲۰۱۵، فقط یک فیلم پرفروش زنان تماشاگری بیشتر از مردان داشت.

اتحادیه سینمای آمریکا یک سازمان حرفه‌ای متشکل از تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان فیلم است که علامت آن، همیشه در آغاز فیلم‌های سینمائی، طبقه‌بندی رسمی از نظر تناسب فیلم‌های برای گروه‌های سنی را مشخص می‌کند.

این موسسه، از طریق تماس با قانونگذاران و حکومت‌های فدرال و ایالتی، همچنین تلاش می‌کند از سرقت آثار سینمائی جلوگیری کند و جلوی نسخه‌برداری غیرقانونی از فیلم‌ها را بگیرد. گزارش سالانه این اتحادیه، شمار و ترکیب تماشاگران فیلم در سراسر آمریکا را در بردارد، و نشان می‌دهد که سینماها در سال ۲۰۱۶، شمار بیشتری از نسل جدید معروف به «هزاریون»، یا متولدان هزاره سوم، را به سوی خود کشیدند.

XS
SM
MD
LG